0 głosów

Internet rozwija się coraz prężniej, a komputer mający do niego dostęp można znaleźć już w bardzo wielu polskich domach. Czy antywirus pomaga chronić przeciętnego użytkownika przed atakami z Internetu? Czy lepiej pobrać program darmowy, czy zakupić płatny pakiet antywirusowy?

Zacznijmy od tego, że pakiet antywirusowy w dzisiejszych czasach to absolutna konieczność. Internet pełen jest treści - niestety, nie tylko wartościowych. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne formy ataku, przeprowadzane przez złośliwe strony internetowe czy ściągnięte oprogramowanie.

W celu uniknięcia przykrych niespodzianek, warto dobrze przemyśleć kwestię zabezpieczenia. Już nawet darmowe pakiety antywirusowe pozwolą Ci uchronić się przed najważniejszymi zagrożeniami. Nie jest prawdą, że darmowe oprogramowanie nie jest wiele warte. W testach przeprowadzanych przez poważane organizacje zajmujące się bezpieczeństwem w sieci, jak na przykład AV-Comparatives, darmowe antywirusy nie odstają bardzo od ich płatnych odpowiedników. Jeżeli nie trzymasz na swoim komputerze newralgicznych danych, możesz z powodzeniem skorzystać z opcji darmowej.

Darmowe antywirusy mogą jednak wykrywać nieco mniej zagrożeń bądź generować trochę więcej fałszywych alarmów. Nie bez znaczenia jest też ich wpływ na optymalizację pracy komputera. Istnieją antywirusy mniej lub bardziej obciążające system operacyjny. Oczywiście płatny program nie gwarantuje szybszej pracy, jednak zwróć uwagę na to, że takie oprogramowanie jest zazwyczaj dokładniej testowane, co może mieć wpływ między innymi na wydajność.

Koszt wykupienia pojedynczej licencji oprogramowania antywirusowego nie jest wielki. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się ściągnięcie kilku różnych antywirusów, zainstalowanie ich kolejno na jakiś czas i w konsekwencji podjęcie decyzji, na podstawie ich pracy, który z nich najbardziej nam odpowiada. Do najważniejszych programów wśród edycji darmowych należą Avira czy AVG. Wśród najbardziej popularnych płatnych można zwrócić uwagę chociażby na NOD32 czy Kaspersky.

Czy wybierzemy opcję płatną, czy bezpłatną, instalacja oprogramowania antywirusowego z pewnością uchroni nas przed wieloma kłopotami z komputerem.

Licencja: Creative Commons