Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do klasycznego saloniku wstawić nowoczesny stolik ze szkła. Tyle tylko, że będzie tam pasował, jak pięść do nosa. Dobrze wiedzieć, jakie stoliki szklane są produkowane i sprzedawane.
Stoliki szklane w wersji totalnej
Wersja totalna to stoliki całkowicie szklane. Z blatem, nogami i wewnętrznymi półkami wykonanymi ze zbrojonego szkła. Mogą być przezroczyste albo przydymione, bez różnicy. Ważne, żeby dominowało szkło, nadając im wyjątkowego charakteru.
Wariacją na temat tej koncepcji, którą można nazwać wersją light, są stoliki szklane, w których wprawdzie szkło dominuje, ale elementy konstrukcyjne wykonano z innych materiałów. Dzięki czemu sprawiają wrażenie nieco stabilniejszych.
Stoliki łączone
To krok dalej w porównaniu z wersją light stolików prawie całych ze szkła. Mamy tu do czynienia z kilkoma różnymi opcjami, które opierają się na różnym wykorzystaniu innych materiałów. Są wśród nich drewno, metal czy kamień. Na czym polegają połączenia?
Najczęściej blat jest ze szkła, a stelaż stolików z innego materiału. Często stosowane są też kratownice, na których opiera się blat. Możemy też mieć do czynienia z rozwiązaniem, w którym ze szkła wykonane są też pewne elementy boczne.
Stoliki ze szkła kolorowego
Niezależnie od tego, jak duży jest udział szkła w stoliku, możemy mówić o osobnej kategorii tych mebli wykorzystujących szkło kolorowe lub przydymione. W odróżnieniu od tych rozwiązań, w przypadku których mamy do czynienia z przezroczystym szkłem, tutaj ważna jest także barwa.
Można więc wybierać takie stoliki szklane, które dopasowane są do wystroju wnętrza. Tam, gdzie sprawdzają się kolory bardziej agresywne, zastosować szkło czerwone albo seledynowe. W innym przypadku sięgnąć po opcję nieco bardziej stonowaną.
Stoliki witraże
Kto lubi klasykę, ten może wybrać stoliki szklane, które ozdabiane są swojego rodzaju witrażami. W tym przypadku nie mamy więc blatu składającego się z płaskiej, jednolitej tafli szkła. Mamy za to blat, który złożony jest z małych elementów połączonych ze sobą w określony sposób.
Taki stolik to w pewnym sensie małe dzieło sztuki. Często tego rodzaju meble przedstawiają jakiś przemyślany obraz, nawet jeśli jest to abstrakcja. Są świetne do wnętrz urządzonych na wzór historyczny, ale mogą też być stosowane w tych nowoczesnych.
Stoliki z elementami szklanymi
Niektóre stoliki szklane mogą być w znacznej mierze wykonane z zupełnie innych materiałów, a szkło wykorzystywać jedynie do ozdoby. W takim przypadku będziemy mieli po prostu pewną część blatu zrobioną z tej technologii, a resztę – tradycyjną.
Spośród wielu opcji każdy może wybrać sobie tę najlepszą. Trzeba jednak pamiętać, że stoliki szklane sprawdzają się w wielu miejscach tylko wtedy, gdy są do nich dopasowane. Trzeba dobrze się zastanowić przed dokonaniem ostatecznego wyboru.