Przemysł jest uzależniony od specjalistycznych urządzeń. Poszczególne gałęzie wymagają stosowania maszyn: górniczych, włókienniczych, hutniczych, budowlanych, papierniczych, drukarskich i wielu innych.

Data dodania: 2012-09-18

Wyświetleń: 1410

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z kolei wyprodukowanie tych maszyn jest możliwe dzięki zakładom zajmującym się wytwarzaniem silników elektrycznych, przekładni, reduktorów, motoreduktorów. W ten sposób powstaje łańcuch zależności, tworzący przemysł maszynowy.

Wysokiej klasy silniki elektryczne oraz dodatkowe urządzenia w postaci reduktorów, motoreduktorów i rozmaitych przekładni mechanicznych, ślimakowych i kątowych są ciągle poszukiwane. Na polskim rynku dostępne są urządzenia wytwarzane przez krajowych producentów oraz urządzenia importowane. Właśnie silniki elektryczne są podstawą polskiego przemysłu elektromaszynowego, który jest podwaliną każdej produkcji i stale się rozwija. Jak pokazują analizy makroekonomiczne, przemysł maszynowy w naszym kraju jest coraz bardziej innowacyjny. W efekcie, wytwarzane w Polsce podzespoły trafiają do maszyn uznanych, światowych marek.

Raporty pokazują, że w naszym kraju funkcjonuje około 7500 firm działających w tym sektorze. Do niedawna zlokalizowane były głównie na terenie Górnego Śląska, dzisiaj najczęściej lokalizowane są na Mazowszu. Przemysł maszynowy rozwija się również na terenie Wielkopolski. Charakterystyczną cechą tej branży jest to, że tworzą ją głównie mikroprzedsiębiorstwa. W znacznej większości firm zajmujących się w Polsce produkcją maszynową zatrudnienie nie przekracza 9 osób. Przedsiębiorcy tłumaczą to tym, że przy budowie jednej maszyny nie potrzeba wielu osób, tylko kilku specjalistów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena