Popularność zbiegów medycyny estetycznej rośnie. Oto kilka porad, czym kierować się przy wyborze specjalisty, jeśli zdecydujemy się na jakiś zabieg.

Data dodania: 2012-09-05

Wyświetleń: 1458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety coraz częściej spotyka się domorosłych specjalistów, a pacjenci w pogoni za pięknem zapominają, że lekarz to nie kosmetyczka i konieczna jest weryfikacja jego umiejętności. Wielu pacjentów wiedzę na temat lekarza czerpie z Internetu. Jest to oczywiście bogate źródło informacji, jednak często są to informacje niemożliwe do zweryfikowania. W końcu opinia blogerki może wiązać się z darmowym zabiegiem lub zapłatą, jak zatem sprawdzić jej rzetelność?

Coraz większa grupa pacjentów, czerpiąc wiedzę z sieci, zgłasza się do gabinetu lekarskiego z gotowym pomysłem na zabiegi. Jednak zapominają oni, że do lekarza zgłaszamy się w celu postawienia diagnozy i doboru właściwej metody terapii. Mimo tego, że medycyna estetyczna coraz częściej kojarzy się z kosmetyką, ten sposób postępowania jest jedynym właściwym. I jest to pierwszy wyznacznik tego, czy lekarz, z którym rozmawiamy,jest dobrym specjalistą. Zatem wizyta w gabinecie lekarskim powinna rozpocząć się od wnikliwego wywiadu, a nie sięgnięcia po strzykawkę.

Warto przed wyborem lekarza zasięgnąć opinii wśród znajomych. Może twoja serdeczna koleżanka lub ciotka skorzystały już z usług lekarza medycyny estetycznej? Sprawdzony lekarz to dobry punkt zaczepienia - gdy ktoś Ci go poleci, możesz już tylko zweryfikować opinię.

Zacznij od sprawdzenia certyfikatów, które potwierdzą uzyskane kwalifikacje. Poza tym zwróć uwagę na ceny - zbyt niskie mogą sugerować niską jakość stosowanych preparatów oraz brak doświadczenia lekarza. Ważne są również certyfikaty przyznawane samemu gabinetowi - jego wyposażeniu i jakości oferowanych usług. Zapytaj, jakich preparatów używa się w gabinecie - po powrocie do domu możesz je wnikliwie sprawdzić, czy są to preparaty godne zaufania.

Gdy wybierzesz już lekarza i zostanie dobrana odpowiednia terapia dla Ciebie, nie bój się zadawać pytań, które przychodzą Ci do głowy. Kilka najważniejszych pytań, które powinnaś zadać przed zabiegiem:

Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego typu zabiegów? Jak mogę przygotować się do zabiegu? Jakie preparaty zostaną użyte w zabiegu? Jakimi kryteriami kieruje się lekarz, wybierając dany preparat? Jak będzie wyglądał zabieg? Jak długo będzie trwał zabieg? Czy zostanę znieczulona? Jaki rodzaj znieczulenia zostanie zastosowany? Kiedy będą widoczne efekty wykonanego zabiegu i jak długo będą się utrzymywać?

Jeśli po konsultacji czujesz, że lekarz przeprowadził solidny wywiad oraz wnikliwie zbadał twoje potrzeby i oczekiwania, a zaproponowana terapia odpowiada Ci - wtedy możesz bezpiecznie zgłosić się na następną wizytę. Jeśli masz tylko cień wątpliwości, zdecyduj się na kolejną konsultację. Pamiętaj, że wybierając się do lekarza medycyny estetycznej, ryzykujesz nie tylko urodą, ale i zdrowiem! Medycyna estetyczna poprawi uciążliwe defekty tylko w sprawdzonym gabinecie.

Na koniec lista pytań, które warto sobie zadać po wizycie w gabinecie lekarskim:
Czy lekarz nie unikał odpowiedzi na trudne pytania i wyjaśnił wszystkie moje wątpliwości? 
Czy wywierano na mnie presję podjęcia szybkiej decyzji? 
Czy zapytano mnie o stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki, palenie papierosów i innych czynników, które mogą wpłynąć na moje zdrowie i bezpieczeństwo? 
Czy poinformowano mnie o potencjalnych komplikacjach i powikłaniach?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena