Starogard Gdański to miejscowość położona w punkcie, gdzie spotykają się droga krajowa 22, droga wojewódzka 222 oraz rzeka Wierzyca. Jest to jedna z najstarszych miejscowości Pomorza o bardzo ciekawej historii. Pierwsze wzmianki w dokumentach pojawiły się w roku 1198 roku, kiedy to książę Grzymisław sprzedawał część miejscowości Joannitom. Prawa miejskie Starogard Gdański uzyskał w 1348 roku. Wtedy to Krzyżacy rozpoczęli jego rozbudowę oraz fortyfikowanie. Do dziś zachowały się mury obronne i baszty wzniesione z czerwonej cegły.
Obecnie Starogard Gdański jest urokliwym miejscem, które na pewno warto odwiedzić. Turyści się nie zawiodą. Wiele zabytków, takich jak baszty, kościoły czy Pałac Wiechertów, z pewnością jest godne uwagi. W Starogardzie znajduje się także prześliczny park, usytuowany w zakolu rzeki Wierzycy. Szczerze polecam odwiedzenie miasta wszystkim, którzy wybierają się na wakacje w te rejony. Warto zwiedzić Starogard Gdański na rowerze — pomoże w tym dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych.
Miasto znane jest w kraju z kilku dużych przedsiębiorstw: Destylarnia Sobieski — dawny Polmos, Polpharma — fabryka medykamentów, czy Famos — fabryka mebli okrętowych. Tak, tak — gdy popijasz wódkę Gdańską na jakimś jachcie, a następnego dnia łykasz leki na kaca, to pewnie korzystasz z produktów wytworzonych w Starogardzie Gdańskim.
Według danych statystycznych, podawanych przez Urząd Miasta, Starogard Gdański zamieszkuje 48 tysięcy mieszkańców. Miasto prężnie się rozwija. Powstały tu nowe szkoły, w tym jedna wyższa, a miejskie zakłady komunikacji prowadzą aż 25 linii autobusowych. Jedną z najnowszych inwestycji w mieście jest budowa hipermarketu Tesco.
Jak widać Starogard Gdański nie jest zabitą dechami mieściną, lecz tętniącym życiem miastem i ciekawym punktem na turystycznej mapie. Warto odwiedzić ten piękny zakątek na Pomorzu. Zapraszam z całego serca.