Pani Ewa Nowobilska-Gryziak, artysta plastyk za pomocą gipsowych plastrów i wazeliny zachowuje na długie lata wspomnienia z magicznego okresu ciąży. W swojej pracowni artystycznej "Matecznik" wykonuje gipsowe odlewy brzuszków ciążowych.

Data dodania: 2008-01-24

Wyświetleń: 4293

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszy gipsowy odlew brzuszka powstał dla jej koleżanki, która bardzo długo starała się o dziecko. Ciąża była dla niej ogromną radością, niezwykłym czasem i nie chciała, by przetrwał on tylko na zdjęciach.

Pewnego dnia przy kawie powstał pomysł utrwalenia brzuszka w gipsie. Koleżanka z entuzjazmem przyjęła pomysł wykonania odlewu. Efekt końcowy zachwycił wszystkich. Wkrótce z Panią Ewą zaczęły kontaktować się kobiety, które pragnęły mieć podobną pamiątkę. Tak powstała pracownia Matecznik.

Jak się robi taki odlew? Jaki jest pierwszy etap wykonania matecznika?

Pierwszy etap polega na położeniu cienkiej warstwy gipsu zwykle w domu przyszłej mamy. Bardzo ważne jest aby przed nałożeniem gipsu dokładnie posmarować skórę jakąś tłustą substancją np. wazeliną lub oliwką dla dzieci. Powoduje to nieprzywieranie odlewu do skóry i swobodne jego zdjęcie po krótkim czasie. Cienka warstwa gipsu nakładana na brzuszek przyszłej mamy jest całkowicie bezpieczna, gdyż waży maksymalnie 1,5 kg. Grubość odlewu to ok. 3 mm, co stanowi o jego lekkości. Gips zastyga bardzo szybko. Już po nałożeniu pierwszej z dwóch warstw mama czuje jak delikatnie gips odkleja się od skóry.

Na czym polega drugi etap wykonania odlewu?

Drugi etap przebiega już w pracowni i polega na zrobieniu właściwego odlewu - pozytywu, który jest odlewem popiersia z brzuszkiem odzwierciedlającym wygląd przyszłej mamy w 100 %. Jest on odpowiednio utwardzany, wygładzany i zabezpieczany przed uszkodzeniem. Z tyłu Matecznika zostają umieszczone dwa uchwyty. Taki odlew nie ma nic wspólnego typowym ciężkim gipsem.

Jak matecznik może być ozdobiony?

Gipsowy matecznik może być pomalowany na wzór, który wybierze sobie przyszła mama lub może pozostać zupełnie biały. Matecznik jest gotowy zwykle po dwóch tygodniach od nałożenia gipsu. Czas jest uzależniony od pracochłonności malowanego wzoru. Techniki i motywy są dowolne. Granicą jest jedynie wyobraźnia. Najczęściej mamy wybierają wzór pasujący do wystroju pokoju, który chcą ozdobić swoim gipsowym brzuszkiem. Jedna z Pań która długo mieszkała w Wenezueli, bardzo chciała, aby na brzuszku znalazły się motywy, które będą jej przypominać Amerykę Południową. Tak powstał matecznik w barwne kwiaty i egzotyczne motywy. Z pomalowaniem brzuszka można poczekać do momentu pojawienia się dziecka, wtedy możemy napisać na nim datę porodu lub odcisnąć małą rączkę lub nóżkę.

Co mamy potem robią z takim odlewem?

Najczęściej mamy oprawiają swoje gipsowe brzuszki w ramy i wieszają na ścianie lub stawiają w pokoju dziecinnym.

Kiedy wykonuje się matecznik?

Najlepszym czasem jest dziewiąty miesiąc, wówczas brzuszek jest najokazalszy. Zdrzają się też klientki, które podczas jednej ciąży wykonują dwa takie odlewy –na początku ciąży i przed samym porodem.

http://www.baby-shower.pl

Licencja: Creative Commons
2 Ocena