Giżycko - typowa wypoczynkowa miejscowość. W sezonie letnim, jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jak i jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Przejezdni kochają to miasto, a przede wszystkim kochają klimat tu panujący (nie zapominając oczywiście o wspaniałych, położnych przy Giżycku jeziorach takich jak: Niegocin i Kisajno, na których żeglarski żywot płynie). Gdy po raz pierwszy dane było mi tu być, nie miałem pojęcia w jak wspaniałym znalazłem się miejscu. Nie miałem pojęcia, iż klimat miasta wsiąknie we mnie już na zawsze i przyciągać po wsze czasy będzie. A wspomnienia tych pierwszych, spędzonych tu chwil, zostaną na wieki w mej pamięci.
Noclegi
Jeżeli chodzi o noclegi, Giżycko posiada ich co niemiara. Jest, w czym wybierać, bowiem mieszkańcy zrozumieli, iż z turystów jest także jakiś pożytek (acz wspomnę jedną panią, która twierdzi, że nie warte są te pieniądze - miała tu na myśli nikłą ich ilość). Dodam od siebie, iż warto jest inwestować polepszając komfort noclegów, ponieważ wiąże się to ze wzrostem odwiedzających dany obiekt turystów). Ceny noclegów w kwaterach prywatnych w Giżycku zaczynają się od 25 zł i są odrobinę wyższe aniżeli w naszych górach. Jeżeli chodzi o mnie, to ja wybrałem pole namiotowe. Pole to znajduje się w samym, „powiedzmy prawie” centrum. Zaledwie pięć minut wystarczyło, by dojść do najbliższego sklepu (tu muszę dodać, że na trasie do sklepu mieści się zabytkowy, jedyny w swoim rodzaju i jeden z niewielu zachowanych po dziś dzień, mostów obrotowych w Europie).
Obiady
Ceny obiadów w Giżycku nie są wysokie. Dobrze się rozglądając, posiłek składający się z dwóch dań, można zjeść już za 14 zł.
Warto zobaczyć
Będąc tu polecam odwiedzić Twierdzę Boyen, zbudowaną na obszarze 100ha, która zadziwia swym ogromem jak i pomysłowością konstrukcji. Jest jednak jeden, dość zauważalny problem, odnośnie twierdzy. Poprzez dewastacje, jak i brak zainteresowania władz, obiekt o tak historycznym znaczeniu niszczeje. Konstrukcje budynków dosłownie padają gruzem. I tu apel do Władz Miasta Giżycka - To od Was głównie zależy, w jakim stanie zachowa się zabytek i czy następne pokolenia nie będą oglądać gruzów, dowiadując się o jego wyglądzie tylko z obrazków. Zamiast zwlekać lepiej zacząć działać.
Ogólnie rzecz biorąc (mimo tej „wpadki” z twierdzą), Giżycko wie jak zadbać o turystów. Z głową zagospodarowuje tereny, ciągle wzbogacając swoją ofertę. Przykładem będą tu boiska, położone przy miejscu przeznaczonym na spacery, tuż przy piaszczystej plaży w Giżycku, dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas.
Do wszystkich wybierających się na Mazury, do świata Wielkich Jezior mam prośbę. Nie zapominajcie o Giżycku;-)