Niniejszy artykuł ma na celu uświadomienie, jak wielkim towarem deficytowym stają się tłumacze niszowego formatu. Mając na myśli niszowy format, chodzi mi głównie o tych, którzy zajmują się tłumaczeniami takich języków jak norweski, szwedzki czy ogólnie całą Skandynawię.

Data dodania: 2012-07-02

Wyświetleń: 1624

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto zacząć od tego, że języki te cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Jako osoba wnikliwie analizująca rynek, doszedłem do wniosku, że sporo ludzi szuka w przeglądarkach internetowych fraz związanych z tłumaczeniami na norweski czy też szwedzki. Pomimo sporego zainteresowania, niestety, w naszym kraju aktywnie funkcjonuje naprawdę niewielu tłumaczy z prawdziego zdarzenia. Mam tutaj na myśli tłumaczy przysięgłych.

No właśnie... tłumacze przysięgli to ten towar deficytowy. Jak wiadomo, a może i niewiadomo, w każdym razie sporo Polaków mieszka w krajach Skandynawskich. Język ten staje się coraz bardziej popularny, a jednak w Polsce nadal brakuje tłumaczy. Ciekawym zjawiskiem jest porównanie języka angielskiego i na przykład norweskiego. Wpisując w wyszukiwarkę frazę "tłumacz polsko-angielski", możemy poszukać dziesiątek, a nawet setek tłumaczy. Niestety, kiedy wpiszemy frazę "tłumacz polsko-norweski", zaczynają się schody. W pierwszej dziesiątce znajdziemy co najwyżej kilka firm, które trudnią się tłumaczeniami, reszta to translatory, dziwne fora językowe i nic więcej. Właśnie w ten sposób można sprawdzić, jak ciężko jest odnaleźć dobrego tłumacza, który będzie godnym zaufania człowiekiem.

Podsumowując, temat który poruszyłem być może jest dość nudny, aczkolwiek dla ludzi z branży na pewno ciekawy. Na pewno daje do myślenia i jednocześnie zachęca młodych studentów do tego, aby postawić na języki skandynawskie. Pokazuje to również niszę, którą można skrzętnie wykorzystać.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Licencja: Creative Commons
0 Ocena