Ustawodawca wymusił na pracodawcach dostosowanie do końca 2006 roku zainstalowanych w zakładzie maszyn do minimalnych wymogów bhp - jeżeli były one sprowadzone przed 1 stycznia 2003 r. Maszyny mające CE (Niemcy od1995, Polska od 01.05.2004) nie podlegają takiemu obowiązkowi. Jak w praktyce wygląda taka ocena?
Na początek powinniśmy sięgnąć bezpośrednio do źródła:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. 2003, Nr 191, poz 1596) ze zm. (Dz. U. z 2003 r., nr 178, poz. 1745)
W oparciu o powyższe rozporządzenie na podstawie rozdziału 3 powinniśmy opracować listę kontrolną sprawdzającą stan maszyny wg. określonych punktów, np. poprawność elementów sterowniczych, zamontowania osłon, oznaczeń… Ustawodawca nie wykluczył możliwości zlecenia tych czynności firmie zewnętrznej, dostępne są też odpowiednie programy. Często jest tak, że jeżeli zakład jest wyposażony w dużą ilość starych maszyn, w cały projekt jest zaangażowanych kilka osób w firmie i poza nią: inspektor bhp, utrzymanie ruchu, inżynier technologiczny, biura techniczne specjalizujące się w robieniu opracowań i wszelkich przeróbkach. Wbrew pozorom tego typu przedsięwzięcia mogą przynieść firmie wiele dobrego i ustrzec przed potencjalnymi wypadkami.
Jeżeli mielibyście Państwo przyjemność gościć Inspektora Pracy, z pewnością zapyta o minimalne wymogi przy maszynach, dobrze mieć więc przygotowaną listę kontrolną wraz z raportem i planem działań dostosowujących maszynę do minimalnych wymogów. Na koniec wszelkie poprawki robione przy maszynie należy wiarygodnie udokumentować, zrobić przykładowo zdjęcia z opisem napraw, skserować od utrzymania ruchu protokoły odbioru itd.