Ciepła wiosenna pogoda i zbliżające się wielkimi krokami majówki zachęcają do tego, by zainteresować się meblami ogrodowymi. Wybierać możemy pomiędzy klasycznymi meblami drewnianymi, tymi wyplatanymi z wikliny albo kutymi z żelaza, które można zaliczyć do kowalstwa artystycznego.

Jakie meble ogrodowe? Takie pytanie zadają sobie ludzie zainteresowani ich zakupem w momencie, gdy dowiadują się jak duży mają wybór. Meble ogrodowe to nie tylko stoły albo ławki, które można ustawić w ogrodzie tak, by wygodnie podziwiać rosnącą w nim zieleń. Meble ogrodowe to też na przykład hamaki, parasole (niezbędne w ciepłe i słoneczne dni), leżaki i fotele albo… zjeżdżalnie i huśtawki dla dzieci. W przypadku tych ostatnich szczególnie ważne sprawdzenie jest czy są bezpieczne i wykonane z materiałów wysokiej jakości. Niezabezpieczone gwoździe albo inne metalowe elementy, ostre krawędzie, niestabilna konstrukcja albo brak informacji o tym jakim impregnatem pomalowano elementy drewniane (czy na pewno jest on nietoksyczny?) powinny dyskwalifikować taki potencjalny zakup.

W sklepach możemy znaleźć typowe drewniane meble ogrodowe, ale także wyplatane z wikliny lub poszukać czegoś z kategorii „kowalstwo artystyczne”. Te pierwsze to ogrodowa klasyka, którą łatwo odnowić lub odświeżyć ich wygląd przy użyciu farby.  Zazwyczaj nie są drogie, pasują do praktycznie każdego typu ogrodu i są stabilnymi konstrukcjami, odpornymi na podmuchy wiatru. Te zalety nie mają meble ogrodowe wyplatane z wikliny. Są one lekkie i nieodporne na deszcz – widząc gromadzące się chmury, należy je zabezpieczyć przed deszczem. Lekkość tych konstrukcji przekłada się na mobilność tych mebli – nie ma najmniejszych problemów z przeniesieniem ich w inny zakątek w ogrodzie. Atutu przenośności z pewnością nie mają meble ogrodowe kute z żelaza. To bardzo stabilne konstrukcje, które mogą przetrwać (przy założeniu, ze będą odpowiednio konserwowane) długie lata. Kute meble ogrodowe można zamówić u rzemieślników zajmujących się kowalstwem artystycznym, którzy zrealizują nasz projekt. W ten sposób zyskujemy unikalne meble ogrodowe, które są dopasowane do naszego gustu i stylu, w jakim utrzymany jest cały ogród. Z pewnością nie będą to najtańsze meble, ale efekt i jakość wykonania z pewnością będzie wart poniesionych wydatków.

Licencja: Creative Commons