Funkcje oraz typy opakowań w przemyśle są różnorodne. Począwszy od tych, które bezpośrednio stykają się z żywnością, aż po te, które stanowią opakowanie dla większej ilości produktów, tzw. opakowania zbiorcze. Materiały, z których opakowania powstawały także podlegały ewolucji.
Gwałtowny rozwój opakowalnictwa nastąpił w XX wieku a w szczególności w latach powojennych, kiedy to na szeroką skalę zaczął rozwijać się przemysł. To, czym kierowano się w produkcji opakowań, to ich trwałość, lekkość, wygoda w przechowywaniu i estetyka. Doskonale do tego celu nadawało się tworzywo sztuczne zwane polietylenem (PE). Wynalezione w XIX wieku początkowo służyło potrzebom armii, by w XX wieku wkroczyć na szeroką skalę do innej branży. Po dziś dzień materiał ten służy do wyrobu takich produktów jak folia ochronnaczy też blistry do przechowywania leków. (Inne polimery wspomagające opakowalnictwo to m.in. polipropylen (PP), poliwęglan.)
Lata 80. przyniosły opakowania z tzw. politereftalanu etylenu, w skrócie PET, z których wytwarza się butelki do napojów lub pojemniki.
Wraz z nastaniem XXI wieku odnotowano wzrost zapotrzebowania na opakowania, które służą nie tylko tradycyjnemu przechowywaniu produktów, ale i wpływają dodatnio na zachowanie odpowiednich ich właściwości (smaku i zapachu w przypadku żywności), zawierają dokładne informacje o ich walorach. Ponadto niezwykle ważne stało się bezpieczeństwo w ich transporcie. Na szeroką skalę zaczęto eksportować i importować wszelkiego typu dobra. Coraz ważniejszy stał się zatem mądry sposób opakowania produktu, by dotarł on z punktu A do punktu B w nienaruszonym stanie. Konieczne stało się więc rozszerzenie asortymentu opakowalnictwa. Producenci poszukują nowych rozwiązań, w związku z tym powstały nowe akcesoria do pakowania.
Popularną oraz niedrogą dziś formą pakowania produktów w formie zbiorczej jest folia termokurczliwa, która umożliwia przenoszenie w łatwy sposób większej ilości produktów (popularne są bardzo tzw. sześciopaki, czyli połączone butelki lub puszki właśnie za pomocą takiej taśmy), chroniąc je przy tym przed zabrudzeniami, wilgocią i uszkodzeniami. Służy do łatwego i szybkiego pakowania wszelkiego rodzaju produktów. Jest to folia przezroczysta (co ułatwia rozpoznanie produktu), która oprócz niskiej ceny charakteryzuje się też wysoką wytrzymałością.
Z kolei bezpieczne przemieszczanie bardzo cennego i kruchego ładunku (szkło, meble, sprzęt audio), w tym także zabezpieczanie palet, ochronę np. przed upadkiem z ciężarówki powszechnie zapewnia folia pęcherzykowa, posiadająca wszechstronne zastosowanie, oraz taśmy poliestrowe - miękkie (taśmy PE) i twarde ( taśmy PP). Wyżej wymieniona folia, dzięki pęcherzykom powietrza oraz elastyczności umożliwiającej dopasowanie się do produktu, zabezpiecza go przed wstrząsami, a także izoluje od niekorzystnych czynników zewnętrznych. Taśm natomiast używa się do opasania i spinania ładunków, szczególnie tych najcięższych, ponieważ cechują się one dużą wytrzymałością na naprężenia.
Są to tylko niektóre z materiałów i akcesoriów wykorzystywanych we współczesnym opakowalnictwie zbiorczym oraz w transporcie. Wiele z tych artykułów oferuje firmaPenny, której specjalizacja to nie tylko pakowanie, ale i obrabiarki do drewna.