Malowanie elewacji lub dachu to zabiegi, które mogą znacząco obniżyć koszty późniejszych napraw dlatego warto zastanowić się nad renowacją domu.Malowanie elewacji

Aby przeprowadzić odpowiednie malowanie elewacji należy przestrzegać podstawowych zasad.  Waznym jest także aby stosować się do zasad opisu technicznego wybranej farby lub uzyskać fachową pomoc u producenta.

Co powoduje niszczenie elewacji.

Na niszczenie powłoki elewacji wpywają promieniowanie UV, opady atmosferyczne, zanieczyszczenia powietrza, wahania temperatur, mikroorganizmy, lotne zanieczyszczenia, wody gruntowe, sole mineralne.

Podstawowe czynności przed malowaniem

Przed rozpoczęciem prac malarskich i gruntujących należy usunąć zalegający na jego powierzchni brud, tłuste plamy, wykwity solne, słabo przyczepne podłoże, odpadające warstwy farb malarskich. Powierzchnia powinna być czysta, twarda i sucha. Trudne plamy można usnąć szczotką mosiężną. Całość poddajemy wodą pod wysokim ciśnieniem, lub w przypadku mocno skredowanych podłoży zastosowanie piaskowania pneumatycznego. Dodatkowo specjalny środek czyszczący 
i odtłuszczający. Nierówności uzupełniamy podobnym składem materiałowym, dokładne parametry można uzyskać w laboratorium. Często przeprowadza się malowanie próbne aby sprawdzić kompatybilność nakładanych produktów.

Gruntowanie

Przed nałożeniem farby elewacyjnej wszystkie niemalowane wcześniej podłoża muszą być zagruntowane. Aby określić chłonność powierzchni stosuje się różne sposoby jak na przykład próba zwilżania wodą co przy szybkim wchłanianiu decyduje
o mniejszym rozcieńczeniu gruntu. Grunt powoduje wyrównanie chłonności podłoża, wzmacnia strukturę ujednolica kolorystycznie, poprawia przyczepność farby, odizolowuje powłoki malarskie od czynników przenikających z podłoża. Koszty gruntowania są bardzo małe w porównaniu do strat jakie może przynieść nie wykonanie tej czynności. (czynność tę można pominąć w przypadku dobrego zachowania starej powłoki farby - nie dotyczy farby krzemianowej).

Malowanie

Najczęściej nakłada się dwie warstwy farby elewacyjnej. Dokładne dane są przedstawione na ulotkach producentów. Prace malarskie przeprowadzamy przy temperaturze nie niższej niż st. 20 C, przy wilgotności względnej powietrza nie wyższej niż 80 %, podczas opadów atmosferycznych, przymrozków wysokiego nasłonecznienia. Optymalne warunki to temperatura około 20 st. C i wilgotność 55 %.

Zakończenie

Obecnie istnieje szereg programów graficznych i wzorców kolorystycznych aby odpowiednio dobrać kolor do otoczenia. Jest to ważna czynność i czasem warto zainwestować w program lub fachowe doradztwo. Dobór farby do podłoża jest trudnym zadaniem, które wymaga od pracownika znajomości rodzaju powierzchni malowanej oraz zastosowania odpowiedniej farby. Dobrze jest aby wykonać test przed całą inwestycją.

Malowanie dachu

  Dach wymaga szczególnej ostrożności wykonywanej pracy, jak również zastosowania profesjonalnych środków i sprzętu. Wykonywana praca zależy w dużej mierze od rodzaju zanieczyszczeń i rodzaju pokrycia dachowego. W pierwszym etapie malowania dachu najczęściej nanoszony jest środek chemiczny, który niweluje działanie komórek grzybiczych. Pracownik wysokościowy dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu do pracy na wysokości wykonuje prace w sposób bezpieczny oraz co ważne sprawniej. Kolejnym etapem jest mycie dachu pod dużym ciśnieniem oraz późniejsze spłukanie aby dach przed malowaniem był pozbawiony zabrudzeń. Częsty zabieg stosowany przy malowaniu dachu lub myciu dachu  to impregnacja czyli zastoosanie  środka chemicznego, który wnika w dach i zapobiega przed grzybami, porostami, mchem. Mycie dachówek czesto ukazuje jakie braki kryły się pod warstwą brudu dlatego kolejny etap to wymiana dachówek, naprawa ubytków likwidacja korozji.
Gruntowanie, a po wchłonięciu - malowanie dachówek najczęściej wykonuje się agregatem malarskim, którego ciśnienie zwiększa głębokość wchłanianej farby co wpływa na trwałość i ochronę dachówek. Częstym zabiegiem podczas malowania dachu jest malowanie rynien, malowanie podbitki, malowanie szczytów.

Warto pomyśleć nad stanem swojego domu, przed kolejnymi opadami, przymrozkami. Częstym pytaniem jest czy wymieniać pokrycie dachowe czy myć i malować. To zależy - renowacja  to zabieg podtrzymujący stan dachu na około 7- 20 lat,  jednak jego są małą cześcią w porónwaniu do wymiany całości dachówek. 

Licencja: Creative Commons