Urządzanie domu nie jest sprawą prostą, natomiast stworzenie naprawdę ładnego i urzekającego wnętrza może stać się nie lada wyzwaniem. Mieszkanie musi przede wszystkim odzwierciedlać styl i upodobania jego mieszkańców. Pomóc nam odnaleźć własny styl mogą blogi wnętrzarskie, których znajdziemy w internecie bez liku.  

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 1659

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W tym artykule znajdziecie porady, jak uniknąć najczęściej spotykanych błędów wnętrzarskich, które potrafią zrujnować nasze wysiłki i doprowadzić do prawdziwej frustracji. Oto czego powinniśmy się przede wszystkim wystrzegać.

Jaskrawe kolory ścian. Pamiętajmy, że nawet najbardziej lubiany przez nas kolor po pewnym czasie może się znudzić, jeśli występuje na dużej powierzchni. Ściany rzadko malujemy co miesiąc, więc jeśli nie lubimy częstych i kosztownym metamorfoz, to lepiej wybrać bardziej stonowany kolor, wyżywając się natomiast kolorystycznie poprzez dodatki, np. tekstylia. Jeśli nawet nam się znudzą, to niewielkim nakładem finansowym możemy zupełnie odmienić pomieszczenie. Wyrazisty kolor ścian ma dodatkowo ten minus, że predefiniuje pomieszczenie i ogranicza nas w przyszłości w wyborze dodatków. Zdecydowanie trudniej i na pewno drożej przyjdzie nam później coś w tym pomieszczeniu zmienić. Jeśli natomiast chcemy uzyskać na ścianach efekt kontrastu, to lepiej zdecydować się na pomalowanie intensywnym kolorem jednej tylko ściany. Inspiracją niech będzie dla nas styl skandynawski, który słynie z upodobanie do białych ścian, natomiast po mistrzowsku posługuje się kolorowymi dodatkami.

Zagracanie pomieszczeń niezliczoną ilością mebli. Kolekcjonowanie mebli to niestety nasza wada narodowa. Lubimy kupować wiele mebli z tej samej serii i tworzyć we własnym domu efekt sklepu meblowego. Nie jest to ani praktyczne ani ładne. Pamiętajmy, że w urządzaniu wnętrz sprawdza się powiedzenie „mniej znaczy więcej”. Nadmiar mebli tylko niepotrzebnie zagraca i przytłacza pomieszczenie. Meblościankę zasłaniającą pół pokoju lepiej zastąpić pojedynczym, ale naprawdę ładnym i stylowym meblem typu komoda czy szafa, która będzie cieszyć nasze oczy i skupiać na sobie uwagę.

Plastikowe dodatki do domu. Są tanie, może praktyczne i na tym kończy się lista ich zalet. Kompletnie pozbawiają natomiast każde pomieszczenie stylu i charakteru. Szczególnie upodobały sobie nasze kuchnie, gdzie niestrudzenie spełniają funkcję stojaków na talerze, haczyków, chlebaków, doniczek itd., itp. Zdecydowanie ładnej prezentują się ich zamienniki drewniane, ceramiczne lub metalowe w zależności od zastosowania i naszych upodobań.

Zaniedbywanie kwestii właściwych dodatków. Określenie dodatki jest mylące, ponieważ niejednokrotnie to one tworzą odpowiedni klimat pomieszczenia i sprawiają, że czujemy się w nich wyjątkowo. W wielu albo większości polskich domów są one traktowane jako coś zupełnie zbędnego. Jeśli już się pojawiają, to często w postaci sztucznych kwiatów, których funkcje dekoracyjne są wielce dyskusyjne.

Na koniec jeszcze jedna praktyczna rada. Jeśli nie mamy doświadczenia w urządzaniu wnętrz, bezpiecznie jest poszukać gotowych inspiracji wnętrz urządzonych w stylu, jaki nam się podoba i dostosować je do naszych potrzeb. Mamy wtedy dużą szansę na to, że efekt końcowy nie rozczaruje nas i będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. A więc do dzieła. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena