Czy wiesz jak prawidłowo korzystać i dbać o Twoją ulubioną patelnię teflonową? Jesli nie, poświęć kilka chwil na zapoznanie się z poniższym tekstem. Dzięki niemu używanie patelni bedzie na pewno bezpieczne dla zdrowia

Data dodania: 2012-02-13

Wyświetleń: 1610

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

patelnia_teflonowaPrzechowywanie

Bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie patelni. Przypadkowe trzymanie razem z innym sprzętem wykonanym z metalu, może spowodować zadrapania na jej powierzchni. Zawsze przechowuj swoja patelnię i naczynia do pieczenia o nieprzywierającej powierzchni w sposób przemyślany i nie dopuść, aby inne metalowe garnki o cienkich, ostrych krawędziach były do nich wkładane.

Nie dopuść też do nagłych zmian temperatury wody 

Wkładanie gorącej patelni o nieprzywierającej powierzchni do zimnej lub letniej wody może spowodować jej odkształcenie. Odkształcona patelnia nie będzie równomiernie odprowadzać ciepła, a jej możliwości smażenia będą ograniczone. Przed zanurzeniem w wodzie, patelnia powinna być całkowicie wystudzona.

Nie stosuj metalowych przedmiotów podczas smażenia

Unikaj używania jakichkolwiek przyrządów metalowych do mieszania, przewracania produktów bezpośrednio na nieprzywierającej patelni. Najlepsze do tego będą przyrządy wykonane z drewna, plastiku lub silikonu. Nawet dorywcze stosowanie widelca do przewracania produktów może wyszczerbić lub zarysować Twoja patelnię.

Używaj delikatnych zmywaków

Używanie ostrych zmywaków metalowych lub o ostrych powierzchniach, może spowodować ścieranie powierzchni Twoich naczyń. Należy zawsze używać zmywaków plastikowych lub miękkich gąbek. Pozostawienie przez chwile patelni do namoczenia resztek produktów umożliwi Ci jej umycie jedynie przy pomocy ciepłej wody, łagodnego płynu i miękkiej ściereczki.

Mycie w zmywarce

Detergenty używane do mycia w zmywarce są zazwyczaj zbyt silne dla większości powierzchni nieprzywierających stosowanych w naczyniach kuchennych a ich używanie prowadzi do ścierania powierzchni. Również zadrapania patelni mogą spowodować, iż woda nie wyschnie do końca i pojawi się rdza. Sprzęt o nieprzywierającej powierzchni myj ręcznie i dokładnie osusz przed schowaniem.

Uważaj z mocnym ogniem

Większość naczyń o nieprzywierającej powierzchni jest przystosowana do pracy na niskim lub średnim ogniu. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że powierzchnia patelni pokryje się pęcherzykami, ulegnie starciu lub odkształceniu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena