Co powoduje, że tracimy dla kogoś głowę? Kim był Święty Walenty i dlaczego walentynki obchodzimy właśnie w lutym? Nadchodzące święto zakochanych jest okazją do poszukania odpowiedzi na nurtujące, nie tylko zakochanych, pytania.

Data dodania: 2012-02-09

Wyświetleń: 1449

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 14 lutego – przez jednych dzień znienawidzony, inni wyczekują go z radością w sercu. Zakochani, bo to okazja do celebrowania uczuć, single, bo „może w tym roku” odezwie się ich druga połówka, producenci walentynkowych gadżetów, bo to świetny interes. Walentynki, bo o nich mowa, mają tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Dlaczego obchodzimy je zimą? Jeszcze do początku lat 90-tych Słowianie świętowali przecież dzień zakochanych w nocy z 21 na 22 czerwca. Święto nosiło nazwę Noc Kupały lub Sobótka. Lutowe walentynki zaakceptowała jednak cała Europa Środkowa i dziś celebrowane są praktycznie w każdym kraju. Brytyjczycy traktują ten dzień, jako ich własne święto. To dzięki ich wpływom na współczesnych kartkach walentynkowych pojawia się motyw ptaków, a zwłaszcza gołębi, które stały się symbolem zakochanych. Polskie walentynki nie doczekały się jeszcze głębokiej tradycji i nadal traktujemy je ze sporą rezerwą. Wciąż z niechęcią patrzymy na obecność obcej kultury, chociażby w postaci obchodzonego święta zakochanych. Nie znaczy to jednak, że taki „dzień okazywania uczuć” to coś złego. Nawet, jeśli sceptycznie podchodzimy do świętowania walentynek, każdego roku skłaniają nas do okazania ukochanej osobie tego, co czujemy, a niekoniecznie wyrażamy na co dzień. Dzień zakochanych to przecież okazja na spędzenie miłego, romantycznego, szalonego bądź erotycznego wieczoru z drugą połówką.

Jak spędzić Walentynki?

Pomysłów jest tyle, ile oczekiwań. Firmy sprzedające różnego rodzaju usługi prześcigają się w ich dostarczaniu swoim potencjalnym klientom, a ciekawe miejsca i przytulne knajpki, już od stycznia mają zarezerwowane wszystkie stoliki. Coraz bardziej popularnym trendem jest spędzanie walentynek nietypowo. Wspólny dzień w SPA, popołudnie na strzelnicy, ekstremalna wycieczka quadami pod okiem instruktora czy chociażby wyjście do teatru albo filharmonii, to pomysły niebanalne, ale też nie tanie. Mówi się „nie ważne gdzie, ważne z kim”. My dodamy jeszcze „ważne, żeby było miło’. To od nas przecież tak naprawdę zależy, czy nasz partner zechce spędzić z nami to (i inne) święta w przyszłym roku. A jeśli partnera nie mamy – czy za rok go mieć będziemy...

Czy wiesz że…

Historia zna co najmniej szesnastu św. Walentych, ale tylko dwóch z nich ma swoją rocznicę 14 lutego. Pierwszy był kapłanem rzymskim, drugi zaś biskupem Terni. W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy historię o Świętym Walentym, który potajemnie dawał śluby zakochanym. Nie każdy jednak wie, że był on też patronem chorych na epilepsję i choroby umysłowe. Stan zakochania w pewnym sensie przypomina więc chorobę umysłową… Dzieje się tak, ponieważ feromony, naturalnie wydzielane przez organizm, odbierane są wówczas podświadomie przez umysł partnera, wpływając na jego reakcje i nastawienie. W efekcie czujemy silne przyciąganie do drugiej osoby, nie tylko fizyczne, ale głównie psychiczne. Potocznie nazywamy je zakochaniem. W laboratoriach wytwarza się dziś syntetyczne feromony, które działają dokładnie w taki sam sposób. Dzień zakochanych to moment, kiedy często po nie sięgamy, by jeszcze bardziej rozbudzić uczucia partnera.

Powiedz KOCHAM w różnych językach…

              albański: Te dua                             holenderski: Ik houd van jou

              angielski : I love you                       islandzki: Eg elska thig

              arabski: Obiboka                             irlandzki: Taim i' ngra leat

              bułgarski: Obiczam te                    japoński: Watakushi wa anata o aishinasu

              chiński: Wo ai ni                              litewski: Aš myliu tave

              czeski: Miluji te                                 łaciński: Te amo lub Vos amo

              duński: Jeg elsker dig                    niemiecki: Ich liebe dich

              esperanto: Mi amas vin                 portugalski: Te amo

              estoński: Mina armastan sind      rosyjski: Ja ljublju tiebja

               filipiński: Mahal ka ta                      rumuński: Te jubesc

               fiński: Minä rakastan sinua           serbski: Volim te

               francuski: Je t´aime                        szwedzki: Jag älskar dig

               grecki: S´agapo                               turecki: Ben sni sviyorum

               hiszpański: Te quiero                     węgierski: Szeretlek

                                                                           włoski: Ti amo

Licencja: Creative Commons
0 Ocena