Wyjazdy do sanatorium mają w Polsce bardzo długą tradycję. Najlepszym tego dowodem są choćby takie dzieła naszej literatury jak "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza. W dodatku tradycja ta nadal jest podtrzymywana i mamy dziś spory wybór różnego rodzaju ośrodków i sanatoriów.

Data dodania: 2012-02-09

Wyświetleń: 1670

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

      Jednak oczywiście nie wszystkie sanatoria gwarantują taką samą jakość świadczonych usług. Bo trzeba zdać sobie sprawę, że obecnie wszelkie usługi lecznicze są po prostu zwykłym towarem. Czasami istnieje możliwość wyjazdu do sanatorium za darmo na koszt NFZ, jednak nie każdy ma szczęście dostąpienia tego zaszczytu i wiele osób musi płacić z własnej kieszeni.
     Poza tym pozostałości okresu PRL-u sprawiają, że niektóre ośrodki wciąż nie spełniają pewnych norm i daleko im do standardu, jaki prezentują choćby nowoczesne hotele spa nad morzem. Poziom świadczonych w nich usług jest bardzo wysoki, a rozpiętość zabiegów ogromna. Poza tym często mają też tę przewagę nad wieloma sanatoriami, że oprócz zabiegów typowo leczniczych i rehabilitacji oferują także zabiegi relaksacyjne i upiększające.
      Sama okolica, w której znajduje się dany ośrodek, też ma spore znaczenie. W końcu sanatoria są z definicji miejscami, gdzie mamy podreperować swoje zdrowie i wypadałoby aby była to okolica cicha, spokojna i najlepiej położona z dala od cywilizacji oraz zanieczyszczeń przez tą cywilizację wytwarzanych. Szczególnie zaś wartościowe są te miasta, które posiadają status uzdrowiska. Wedle różnych rankingów najlepsze hotele spa znajdują się w Kołobrzegu i Sopocie, właśnie nadmorskich uzdrowiskach, w których funkcjonują także od wielu lat sanatoria.
      Różnicę z pewnością robi także cena. Wprawdzie nie warto tutaj oszczędzać, ale te najbardziej popularne hotele spa nad morzem, czasem bardzo luksusowe, mają czasem naprawdę wysokie ceny. Dlatego też jeśli ktoś nie chce poważnie zaszkodzić stanowi swojego budżetu, powinien pomyśleć właśnie o sanatorium. Jednak nawet najlepsze zabiegi nie pomogą, jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń lekarzy i rehabilitantów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena