0 głosów

Bezpłatna naziemna telewizja cyfrowa w Polsce działa już od dobrych kilku miesięcy. Oficjelnie pierwszy multipleks (pakiet kanałów cyfrowych) wystartował 30 września 2010. Dziś dostęp do polskich kanałów telewizyjnych w jakości cyfrowej ma już ponad 87% populacji Polski.

Zmiana systemu nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy została w Polsce wymuszona przez Unię Europejską i postęp technologiczny. Na szczęście zmiana ta nie jest kolejnym niepotrzebnym wymysłem urzędników z Brukseli. Cyfryzacja telewizji niesie za sobą szerego korzyści dla przeciętnego Kowalskiego.

Nadawanie telewizji w systemie cyfrowym pozwala zwiększyć ilość kanałów telewizyjnych dostępnych w jednym paśmie np. w systemie analogowym na jednej częstotliwości mogliśmy odbierać tylko jeden kanał np. TVP1. Dziś dzięki zastosowaniu nadawania cyfrowego na jednej częstotliości nadawany jest jeden multipleks telewizyjny czyli paczka kilku kanałów np. w multipleksie trzecim nadawane są kanały TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura oraz TVP Historia. Dodatkowo we wspomnianej paczce jest jeszcze odpowiednio dużo miejsca by nadawać jeszcze dwa kanały.

Dzięki wprowadzeniu bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej widzowie zyskują dostęp do kolejnych kanałów. Związek ze startem nadawania cyfrowego miało uruchomienie kilku nowych kanałów m.in. sportowo-informacyjnego Polsat Sport News, rozrywkowego TV6 czy muzycznego Polo TV.

Cyfrowa telewizja naziemna daje także możliwość pobierania danych o nadawanych audycjach. Przełącając kanały mamy podgląd na nazwę aucycji i krótki opis. W przewodniuku EPG możemy także sprawdzić propozycje danego kanału na najbliższe godziny a nawet dni.

Odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce możliwy jest za pośrednictwem zwyczajnej anteny ("dachowej") oraz telewizora z tunerem mpeg4. Posiadacze starszych telewizorów nie muszą kupować nowego odbiornika. Wystarczy, że wyposażą się w specjalny tuner podłączany do telewizora tak jak np. magnetowid VHS.

Licencja: Creative Commons