Para, strit czy kareta to terminy świetnie znane pokerzystom. Określenia te są to nazwami niektórych układów kart spotykanych w pokerze.

Data dodania: 2012-01-04

Wyświetleń: 2398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poker jest grą rozgrywaną jedną pełną talią kart. Potasowane karty rozdawane są graczom, którzy starają się stworzyć z nich jak najmocniejszy układ. Mogą to czynić poprzez wymianę niepotrzebnych ich zdaniem kart. Poker opiera się na kalkulacji, szacowaniu szans na stworzenie pożądanego układu i wylicytowaniu jak najwyższej stawki.

Najmocniejszy układ kart nazywany jest pokerem królewskim. Tworzą go najwyższe w talii karty, czyli as, król, dama, walet i dziesiątka, w jednym kolorze. Nieco słabszy jest zwykły poker. Jest to układ pięciu kolejno następujących po sobie kart w jednym kolorze. Kareta to trzeci, pod względem mocy, układ kart. Składają się na niego cztery karty tej samej wartości. Na przykład mogą to być cztery dziewiątki, siódemki lub czwórki. Piąta, dodatkowa karta, posiada dowolną wartość. Następnym w kolejności układem kart jest Full house. Stanowią go trzy karty tego samego rodzaju i dwie innego. Przykładowo mogą to być trzy ósemki i dwa asy. Słabszy od fula jest kolor. Tym mianem określa się pięć kart tego samego koloru. Strit, szósty pod względem mocy układ kart, stanowi pięć kolejno ułożonych kart, na przykład piątka, szóstka, siódemka, ósemka i dziewiątka. Natomiast trójka to kolejny z układów - tworzą trzy karty tej samej wartości i dwie inne, dowolne karty. Następny układ kart to dwie pary, czyli na przykład dwie królowe jako jedna para i dwie siódemki jako druga para. Przedostatni układ to para, czyli dwie karty tej samej wartości i trzy dowolne. Ostatnim układem jest wysoka karta, czyli zestaw dowolnych kart posiadanych przez gracza, im wyższej wartości, tym korzystniej.

Jeśli kilku graczy ma te same układy, o zwycięstwie decyduje starszeństwo, moc kart. Odnosi się to zarówno do mocy kart tworzących układy, jak i tych dodatkowych, nie wchodzących w układy. Zwycięstwo zależne jest więc w bardzo wysokim stopniu od przypadkowości, bowiem gracz nie ma żadnego wpływu na rodzaj i wysokość otrzymywanych kart. Przez losowość, która decyduje o wygranej, poker zaliczany jest do gier hazardowych, czyli takich, które obarczone są dużym stopniem ryzyka poniesienia porażki. Zwolennicy pokera upierają się jednak, że jest on grą wymagającą wielu umiejętności, a nie opartą jedynie na przypadkowości. Jednak ilość graczy, którzy ponieśli straty w wyniku gry w pokera oddziałuje na wyobraźnię mas. Powszechnie poker traktowany jest jako gra hazardowa, ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena