Każdy z pewnością zastanawiał się nad tym, co nadejdzie po śmierci. Większość woli wierzyć, że coś ich czeka po życiu - jedną z możliwości może być reinkarnacja. Zagadką jednak pozostanie odpowiedź na pytanie: czy jest to los każdego człowieka, czy też hindusko-buddyjski zabobon?

Data dodania: 2011-11-02

Wyświetleń: 2443

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest reinkarnacja?

Początków reinkarnacji można dostrzec już u Platona, wg którego dusza znajdowała się z początku po za ciałem człowieka. Na skutek pożądań zmysłowych została uwięziona w ciele. Aby powrócić do stanu pierwotnego duszy, człowiek musi przejść cykl, podczas którego będzie wcielał się po śmierci w kolejne istnienia, dążąc do ideału.

Koncepcja ta dała początek reinkarnacji, która stała się częścią Chrześcijaństwa. Została jednak ona wyparta przez Sobór w Konstantynopolu w 553 roku. Reinkarnację w dzisiejszych czasach postrzega się jako wędrówkę każdego istnienia po „szczeblach” w drodze do oczyszczenia. Istnienie, w zależności od dobrego lub złego bytu w poprzednim życiu, wciela się w istotę o wyższym, bądź niższym „poziomie”. Nazywa się to karmą.

Reinkarnacja a karma

Karma w reinkarnacji pełni ważną rolę. Jest to zapis doświadczeń oraz zachowań każdej istoty. Zależy od tego w jakiej postaci przyjdzie jej egzystować w następnej inkarnacji (następnym wcieleniu). Kresem karmy jest uzyskanie duchowej doskonałości (nirwany). Gdy stan ten zostanie osiągnięty, cykl reinkarnacji zostaje przerwany, a dusza takiej istoty jest zbawiona.

Złudzenie, czy rzeczywistość?

Parę lat temu świat obiegła historia 4–letniego chłopca, który wraz z rodzicami wybrał się na wakacje do miejsca o znaczeniu historycznym. Podczas zwiedzania jednego z zamków rodzice dziecka byli zdumieni, gdyż malec potrafił rozróżnić każde z pomieszczeń i z niezwykłą dokładnością powiedzieć, co w danym miejscu robili ludzie żyjący w średniowieczu, bez wcześniejszej pomocy przewodnika. Z opowiadań chłopca wysnuto opinię, wg której ów dziecko jest najlepszym przykładem na potwierdzenie istnienia reinkarnacji. Malec miał być w poprzednim wcieleniu rycerzem lub sługą średniowiecznego króla na tamtejszym dworze.

Niektórzy dopatrują się dowodu na istnienie reinkarnacji w „deja vu”. Uczucie to doświadczył chyba każdy. Polega ono na tym, że sytuacja lub czynność, którą w danej chwili się robi, zdaje się być znana, tak jakby była kiedyś już wykonana. Wielu widzi w tym przebłyski z poprzedniego życia w cyklu reinkarnacji. Jeszcze inni twierdzą, że to sny są oknem do poprzedniego życia. Uczucia, które człowiek w nich doświadcza jak np. latanie, spadanie, czy tonięcie, są doświadczeniami z poprzedniej egzystencji.

Ile w tym prawdy? Tego chyba nikt nie wie, ale również nikt nie może być w stu procentach pewny, co nas spotka po śmierci. Bądźmy jednak spokojni - każdy z nas się o tym przekona...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena