0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1040 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Z poniższego artykułu dowiesz się, na jakie najważniejsze rzeczy trzeba zwracać uwagę decydując się na zakup mieszkania - odnosimy się tutaj zarówno do specyfiki rynku pierwotnego jak i wtórnego.

Jeśli myślisz o zakupie mieszkania nad morzem, w górach, na wsi, czy też w mieście zapewne bierzesz pod uwagę wiele ofert zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Decydując się na zakup mieszkania warto znać specyfikę obu rynków i wiedzieć, czym się kierować wybierając oferty. Z taką wiedzą bez problemu i bezpieczniej kupisz mieszkanie, nie ważne czy ma to będą to mieszkania nad morzem, czy też w górach – wszystko jest w Twoim zasięgu. Podstawowa wiedza zawarta poniżej pomoże Ci pewnie przejść przez proces zakupu mieszkania.

Jeśli decydujesz się na rynek wtórny, w pierwszej kolejności sprawdź dokładnie księgę wieczystą mieszkania/domu. Znajdziesz tam informację, kto jest właścicielem nieruchomości, w jaki sposób ją nabył, jakie są prawa i ograniczenia co do zarządzania nieruchomością a także - czy i jakie są obciążenia hipoteczne  (kwota i waluta). W dalszej kolejności poproś właściciela o przedstawienie aktu notarialnego nabycia danej nieruchomości. Z kolei przed podpisaniem końcowej umowy pójdź do spółdzielni mieszkaniowej (lub administracji wspólnoty) i sprawdź, czy mieszkanie  nie posiada zadłużenia (na przykład z tytułu niepłaconego czynszu). Dodatkowo warto udać się do Urzędu Miasta i sprawdzić, czy ktoś nie jest zameldowany w mieszkaniu.

Kupując z rynku pierwotnego zwracaj uwagę na dewelopera – sprawdź go w KRS i dowiedz się, czy jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Zobacz też, jak wywiązywał się z poprzednich inwestycji i jakie one były. Przedwstępną umowę podpisz w formie aktu notarialnego i koniecznie bardzo uważnie ją przeczytaj PRZED podpisaniem. Zwróć uwagę na kary umowne i odsetki oraz termin przekazania mieszkania i podpisania umowy przenoszącej własność. Jaka jest odpowiedzialność dewelopera z niewywiązania się z umowy też jest istotne.

Właśnie poznałeś kilka banalnych, ale niezwykle użytecznych rad odnośnie zakupu mieszkań. Pamietaj o nich, a znacząco zwiększy ryzyko kłopotów wynikłych z niedopatrzeń.

Licencja: Creative Commons