Poniższy tekst przedstawia w skróconej formie kilka aspektów wpływających na koszt zaciąganego kredytu gotówkowego. Mimo jego dużej popularności i łatwości otrzymania, często przepłacamy. Składa się na to niewiedza o czynnikach wpławjących na wysokość rat, ale także brak chęci poszukiwania korzystniejszych ofert na rynku. 

Data dodania: 2011-10-20

Wyświetleń: 1178

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gotówkowe pożyczki bankowe tym różnią się od innego rodzaju kredytu zaciąganego w banku, że nie ma konieczności podawania celu, na jaki pożyczka jest zaciągana. W odróżnieniu od kredytu na samochód lub mieszkanie, przy których bank zawsze pyta i sprawdza, czy pożyczone pieniądze wydatkowane są na ten właśnie cel. Pożyczki bankowe, zwane także kredytami gotówkowymi lub kredytami konsumpcyjnymi należą do najbardziej popularnych kredytów. Towarzyszy im minimum formalności, szybki czas przyznawania i nieskomplikowane procedury.

O czym trzeba wiedzieć, aby pożyczyć pieniądze od banku i na co zwrócić uwagę, aby zrobić to najtaniej?

- należy udokumentować stałe dochody i posiadać zdolność kredytową,

- w przypadku związku małżeńskiego wymagana jest pisemna zgoda drugiej osoby na zaciągnięcie pożyczki,

- trzeba posiadać pełną zdolność do czynnośći prawnych,

- oprocentowanie stałe, czy zmienne? Odpowiedź na to pytanie zależy od Rady Polityki Pieniężnej, która ustala wysokość stóp procentowych. Te zaś zależne są od sytuacji gospodarczej i inflacji. Jeśli inflacja idzie w górę możemy spodziewać się podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie oprocentowania naszej pożyczki, jeśli ustalone zostało ono jako zmienne. Bezpieczniej w tym przypadku jest wybrać pożyczkę z oprocentowaniem stałym. Przy spadających stopach procentowych sytuacja będzie odwrotna – korzystniejsza będzie pożyczka z oprocentowaniem zmiennym. Dużo zależy też od okresu, na jaki zaciągana jest pożyczka. Trudno, bowiem przewidzieć, co będzie, na przykład za pięć lat.

- oprocentowanie nominalne – to nie wszystko. Podejmując decyzję o zaciągnięciu pożyczki musimy wziąć pod uwagę RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Składają się na nią oprocentowanie nominalne, prowizja za udzielenie pożyczki, opłaty dodatkowe i ewentualne ubezpieczenie. Szczególnie ten ostatni element może podrożyć  zaciągany kredyt. Jego wysokość waha się w granicach od 2 do 4 procent.

- nie daj się skusić reklamom. Czasami banki reklamują pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem, rekompensując sobie jego obniżkę wyższymi prowizjami lub dodatkowymi opłatami. Przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki poproś pracownika banku o symulację spłaty rat na piśmie, zawierającą wszystkie koszty pożyczki.

- nie poprzestawaj na ofercie tylko jednego banku, w tym także tego, w którym masz konto osobiste. Najlepiej jest skorzystać z profesjonalnych wyszukiwarek lub porównywarek finansowych, ewentualnie zapytać doradcę finansowego, mogącego przedstawić oferty wielu banków i doradzić w wyborze najlepszej oferty.

Licencja: Creative Commons