Nadmiar długo nieusuwanej wilgoci w budynkach może doprowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Stopniowemu zniszczeniu najpierw ulegają zalane lub zwilgotniałe ściany, następnie podłogi i wreszcie meble oraz sprzęty stanowiące wyposażenie danego wnętrza. Najczęstszą przyczyną zalania mieszkania są awarie sieci kanalizacyjnych. Istnieje jednak mnóstwo udokumentowanych przypadków, w których wilgoć pojawiła się na skutek nieszczelnych izolacji fundamentów.
W pierwszej z przedstawionych sytuacji szanse na uniknięcie zalania budynku są bardzo znikome. W drugiej natomiast, można przeciwdziałać gromadzeniu się wilgoci poprzez odpowiednie zabezpieczanie budynków. Prace związane z wykonywaniem izolacji fundamentów zawsze należy zlecić doświadczonym w tym zakresie specjalistom. Powinny być poprzedzone fachową ekspertyzą w zakresie wykrywania nieszczelności oraz nieprawidłowości powstałych na skutek błędnego montażu, uszkodzenia lub starzenia się izolacji.
Zalanie mieszkań, domów jednorodzinnych, obiektów handlowych, usługowych i innych powoduje duże straty finansowe. Aby zminimalizować koszty związane z usuwaniem zniszczeń, niezbędna jest natychmiastowa reakcja. Czas działa tu bowiem na niekorzyść osób poszkodowanych. Najlepsze efekty przynosi profesjonalne osuszanie budynków. Jest to wieloetapowa i czasochłonna czynność, która w każdym przypadku wymaga zastosowania innych metod i środków. Dobiera się je w zależności od zaistniałej sytuacji i stopnia zalania obiektu.
Dzięki innowacyjnym sposobom oraz nowoczesnym urządzeniom wykorzystywanym podczas osuszania budynków, możliwe jest trwałe niwelowanie wilgoci nawet w obiektach dotkniętych powodzią. Długotrwałe utrzymywanie się wilgoci przyczynia się do szkód znacznie poważniejszych niż tylko materialne. Woda wnikająca do ścian, stropów i podłóg tworzy idealne warunki rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii. Przebywanie w zagrzybionych i zapleśniałych pomieszczeniach ma bardzo niekorzystny wpływ na stan ludzkiego zdrowia i samopoczucia.