Oświetlenie ciągów komunikacyjnych w hotelach jest ciągłym szukaniem balansu między odpowiednim poziomem natężenia światła, dla przebywających tam ludzi oraz możliwością szukania oszczędności nie tylko energii ale równiez finansowej.

Data dodania: 2011-10-12

Wyświetleń: 1691

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hotelowe ciągi komunikacyjne zazwyczaj nie mają dostępu do naturalnego źródła światła, dlatego należy bardzo starannie zaplanowac mapaturę sztucznego oświetlenia. Aby korytarze mogły być dopuszczone do użytku dla ludzi, muszą być one oświetlone o sile 100 lx. Jednak z drugiej strony przez większość czasu korytarze pozostają puste, a całodobowe utrzymanie tak wysokiego natężenia jest zwykłym marnotrawstwem i rozrzutnością. Na szczęście technologia oraz szeroki wybór wśród produktów oświetlenia hotelowego przychodzą tu nam z pomocą. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch poziomów oświetlenia. Pierwszy minimalny poziom powinien być zapewniony całodobowo. W tym celu można użyć opraw kinkietowych wbudowanych w ściany bądź niewielkie źródła LED, które będą dawać małe natężenie światła. Natomiast drugi poziom natężenia, który według norm powinien wynosić 100 lx, może zostać zrealizowany za pomoca zintegrowanych elementów oświetlenia hotelowego z systemem sterowania oraz czujników obecności.

Dzięki zastosowaniu czujników obecności możemy w znacznym stopniu zaoszczędzić na energii, tym samym zachwując normy natężenia światła w obiektach hotelowych. Dodatkowym sposobem na efektywne oświetlenie ciągów komunikacyjnych jest również zastosowanie stateczników elektrycznych z możliwością regulacji. Przy zastosowaniu czujników obecności, gdy tylko pojawi się ruch w obrębie wyznaczonej przestrzeni, świetlówki automatycznie przejdą z trybu oszczędnościowego, który może wynosić do 10% całkowitej mocy, do trybu maksymalnego natężęnia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena