Możemy zaobserwować prawdziwy boom budowlany. Co i rusz wyrastają nowiutkie kamienice oraz domki wielorodzinne. Należy zatem zaobserwować pewną ilość danych na temat maszyn budowlanych oraz poczytać o regułach wypożyczania maszyn budowlanych.

Wśród najpopularniejszych maszyn powinniśmy wyliczyć koparkoładowarki wykorzystywane do prac gruntowych, jak również żurawie, wszelakiej maści podnośniki samochodowe i rozmaitego sortu podnośniki montażowe i nożycowe stosowane do zadań na wysokościach. Opiszemy zasady na jakich odbywa się wynajem sprzętu budowlanego. Zrobimy korzystne zestawienia stawek za dobę użytkowania i doradzimy na czym powinien polegać rzetelny serwis maszyn budowlanych.

Na początku wspomnimy o żurawiach samochodowych oraz wieżowych (oba używane przy usługach dźwigowych). Żurawie samochodowe, są generalnie wykorzystywane w budownictwie do czynności przeładunkowych i instalacyjnych. Ich wielką zaletą jest mobilność. Stosuje się je równocześnie w gęstej zabudowie metropolii, jak i mniej ciasnych obszarach. Ogromnym walorem żurawi jest to, że mają wysięgniki teleskopowe. Co powoduje, że dostrojenie urządzenia do pracy odbywa się w sposób zmechanizowany i nie jest już tak czasochłonne jak to miało miejsce jeszcze naście lat temu.

Z kolei wykorzystanie koparkoładowarki jest szczególnie funkcjonalnym rozwiązaniem głównie, kiedy prowadzimy prace budowlane na ciasno zabudowanej powierzchni i gdzie mnożenie urządzeń jest mało funkcjonalnym przedsięwzięciem. Świetnym przykładem takiej zwrotnej koparkoładowarki jest np. koparko ładowarka firmy Komatsu WB 93 R2.

Inne ciekawe maszyny to podnośniki koszowe, nożycowe oraz inne. Niewielkie rozmiary podnośników montażowych powodują, że są wspaniale dostosowane do pracy na przestrzeniach, do których dostęp jest bardzo ograniczony. Można ich używać równolegle w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Szerokość podnośników montażowych o granicznym wysięgu dwanaście metrów waha się od 1,34 do 2,5m szerokości - tych o wysięgu dochodzącym do 32 metrów. Maszyną tym kieruje się z podestu wysięgnika.

Podnośniki nożycowe są często wykorzystywane do różnorodnych prac montażowych i wykończeniowych na wysokościach. W proponowanej szerokiej gamie maszyn, rozporządzamy podnośnikami nożycowymi o maksymalnej wysokości sięgającej od ośmiu do osiemnastu metrów. Podnośniki tego typu są nadzwyczaj łatwe w obsłudze. Ich małe wymiary sprawiają, że istnieje możliwość pracy nawet na niedostępnych powierzchniach. Są lekkie i niezwykle sterowne. Polskie podnośniki nożycowe są zautomatyzowane i kierowane z podestu. Należy wspomnieć, że podest ten jest wprawiany w ruch układem hydraulicznym.

Wachlarz sprzętów budowlanych jest naprawdę duży: dźwigi, podesty ruchome, żurawie, podnośniki i inne. To z jakich będziemy korzystać uwarunkowane jest jedynie od naszej kreatywności oraz uwarunkowań przyrodniczych, gdzie realizowana jest inwestycja. Nieistotne czym, ważne żeby robić to profesjonalnie i skutecznie.

Licencja: Creative Commons