Grafika rastrowa to najbardziej rozpowszechniony rodzaj grafiki komputerowej. Jest ona najczęściej stosowana we wszelkich projektach, wykonywanych za pomocą komputera. Również zdjęcia z aparatów cyfrowych są grafiką rastrową.

Data dodania: 2011-09-19

Wyświetleń: 3365

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prezentacja obrazu grafiki rastrowej jest przeprowadzana za pomocą poziomo-pionowej siatki pikseli odpowiednio pokolorowanych na monitorze czy drukarce czy jakimkolwiek innym urządzeniu. Kolor każdego piksela jest definiowany osobno poprzez tak zwaną głębię kolorów.

Najczęściej głębią kolorów dla grafiki rastrowej jest głębia RGB. Skrót RGB bierze się z pierwszych liter kolorów, których odpowiednio dobrane proporcje tworzą inne kolory. Są to red czyli czerwony, green czyli zielony oraz blu czyli niebieski. Z odpowiednio dobranych wartości tych kolorów można definiować wszystkie inne kolory. Na przykład 93% czerwonego, 91% zielonego oraz 0% niebieskiego da kolor żółty.

Ważna jest też ilość bitów na piksel określająca jak dużą liczbę kolorów można uzyskać. Jakość obrazu rastrowego jest określana całkowitą liczbą pikseli czyli wielkość obrazu oraz informacji przechowywanych w każdym pikselu czyli głębia koloru.

W dzisiejszych czasach standardem są obrazy  w bardzo dużej rozdzielczości i zawierających kilka milionów pikseli. Taka jakość powoduję, że obraz zajmuję bardzo dużo miejsca. Aby zmniejszyć ogromną wagę obrazu stosuję się kompresję. Występują dwa rodzaje kompresji. Kompresja bezstratna czyli pliki png, tiff, jpeg2000 oraz kompresja ze stratą pewnych informacji z obrazu celem zmniejszenia zajmowanego rozmiaru. Przykładem takiej kompresji jest jpeg.

Każdy grafik freelancer wie, że obrazów zapisanych w technice rastrowej nie można powiększać  bez zmniejszenia jego ostrości. Jest to jedyny mankament tej technologii. Przeciwieństwem jest grafika wektorowa w której obraz można dowolnie skalować bez jakiejkolwiek straty.  W takiej dziedzinie jak Web design stosuję się właśnie grafikę rastrową, pozwalającą na tworzenie niewiarygodnych efektów do projektowania stron internetowych, reklam, banerów. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena