Nadwadze i otyłości lepiej jest zapobiegać niż leczyć je i walczyć z ich skutkami. Co jednak zrobić kiedy już mamy za dużo centymetrów tu i ówdzie? Niektórzy poddają się dietom, biegają albo ćwiczą na siłowni, a inni decydują się na liposukcję.

Data dodania: 2011-08-22

Wyświetleń: 1569

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tyjemy – głównie dlatego, że jada się nie to, co jeść się powinno, ale zajada się tym, co zadowala zmysł smaku. Nadmiar kilogramów i odłożony tu i ówdzie tłuszczyk nie przysparzają ani urody, ani też zdrowia. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na to, by figura dość szybko wróciła do normy. To liposukcja, czyli zabieg z zakresu chirurgii plastycznej polegający na odsysaniu tłuszczu.

Czym jest liposukcja

Wymarzony efekt po liposukcji!Liposukcja traktowana jest jako zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego specjalistę i poprzedzona przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu oraz wykonaniem szeregu badań laboratoryjnych. Celem zabiegu jest odessanie tłuszczu i wymodelowanie sylwetki - tak, by ciało wyglądało zgrabniej, mniej ociężale oraz by sprawiało wrażenie bardziej zwartego i jędrnego. Trzeba jednak pamiętać, że liposukcja redukuje jedynie doraźnie ilość tłuszczu w ciele. By efekt zabiegu utrzymał się jak najdłużej, konieczne będzie zadbanie o siebie: wdrożenie zdrowszej diety oraz wykonywanie gimnastyki czy korzystanie z basenu.

Kto może poddać się zabiegowi liposukcji

Liposukcja przeprowadzana jest jedynie u osób, u których stwierdza się dobry ogólny stan zdrowia; drugim warunkiem są prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Odessania tłuszczu nie powinno wykonywać się u osób mających kłopoty z krążeniem, pracą serca, chorujących na cukrzycę lub u których stwierdza się żylaki i kłopoty z krążeniem naczyniowym.

Metody odsysania tłuszczu

Odsysanie tłuszczu może być wykonywane na trzy sposoby. W najbardziej popularnej metodzie zaczyna się od zaaplikowania na okolice ciała, które mają być poddane liposukcji, mieszaniny z kilku składników biologicznie czynnych oraz soli fizjologicznej. Ich rolą jest miejscowe znieczulenie ciała oraz zmniejszenie krwawienia z tkanek. Zabieg tego typu wymaga zastosowania znieczulenia. Następnie specjalista wykonuje niewielkie nacięcie na skórze i wprowadza przez nie do ciała kaniulę. Kaniula jest połączona ze ssakiem. W pierwszej kolejności specjalista operując trzymanym sprzętem precyzyjnie odsysa tłuszcz. Jego kolejnym zadaniem jest wymodelowanie sylwetki. Jeśli liposukcję wykonuje doświadczony chirurg, może on na bieżąco elegancko wymodelować ciało.

Takiej możliwości nie daje już inna z metod liposukcji, zwana tumescent. Przed samym zabiegiem odessania tłuszczu do ciała wstrzykuje się sporo płynów – przeważnie ok. dwu-, trzykrotnie więcej niż ma być odessanego tłuszczu. Najczęściej nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Wadą tej metody jest, iż nie jest ona zbyt dokładna – w związku z tym nie ma co marzyć, by przy jej zastosowaniu udało się idealnie wymodelować sylwetkę.

Trzeci sposób na odsysanie tłuszczu wykorzystuje ultradźwięki – rozbija się nimi zwartą tkankę tłuszczową przeznaczoną do usunięcia. Ultradźwięki ułatwiają w ten sposób wykonanie właściwego zabiegu liposukcji.

Samopoczucie po zabiegu liposukcji

Po liposukcji niezbędna jest opieka medycznaPo zabiegu odessania tłuszczu tkanki mogą być opuchnięte i tkliwe. Objawy te powinny zaniknąć najpóźniej na 3 dobę po zabiegu. Kobiety najczęściej pytają, czy odsysanie tłuszczu boli? Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu, ale kiedy leki przestają działać pacjentki w zależności od tego tego jaki jest ich indywidualny próg bólu, odczuwają go. Jeśli niepokojące symptomy utrzymują się przez kolejne dni, należy zgłosić się na masaże, które są skuteczne w likwidowaniu obrzęków i bólu. Czasem bezpośrednio po zabiegu zalecane jest noszenie specjalnych ubrań uciskowych, by ustabilizować osiągnięte wymodelowanie sylwetki. Pozostając pod opieką specjalisty, należy zawsze stosować się do zaleceń lekarskich, zarówno dotyczących przyjmowania środków przeciwbólowych, powrotu do normalnego funkcjonowania jak i noszenia odpowiedniego stroju, który nie powoduje nadmiernego ucisku na naczynia i nie zaburza krążenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena