Każdy przyszły rodzic staje przed dylematem zakupienia pierwszej fury dla swojej pociechy, już zabieramy się do sprawy i tu nagle wielkie zdziwienie ile tego jest ... ratunku!!! Który wybrać bebeto, x-lander, rama aluminiowa czy metalowa, koła pompowane czy piankowe, kupno przez internet czy też w sklepie? - pełen szał.

Data dodania: 2011-08-16

Wyświetleń: 1637

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybranie wózka zajęło mi kilka ładnych tygodni, nie jest to łatwa sprawa ponieważ jak już podejmie się decyzje to zawsze ktoś chce coś doradzić i znowu jesteśmy w punkcie wyjścia czyli znowu nic nie wiemy mamy mętlik w głowie i odkładamy decyzję o kupnie furki ..bo mamy jeszcze czas ale ten czas leci tak szybko ze przy kolejnych poszukiwaniach możemy zorientować się ze mamy mało czasu. Za mało...

O tuż należy pamiętać - niezależnie jaką formę zakupu wybierzemy - internet czy sklep - czas realizacji naszego zamówienia to minimum 14 dni, zazwyczaj jest to nawet miesiąc lub dłużej. Dobrze jest zamówić z małym zapasem aby była możliwość skorygowania zamówienia w razie pomyłki naszej lub sprzedającego, takie rzeczy też się zdarzają, w końcu jesteśmy ludźmi a mylić się jest rzeczą ludzką.
    
Moje poszukiwania rozpoczęły się od internetu poprzez znane portale aukcyjne, przejrzałam ich ofertę dość skrupulatnie. Najważniejszą sprawą są oczywiści finanse, moje były na średnim poziomie w granicach 1500 zł. Przy tak wielu wydatkach związanych z wyprawką i obecnej sytuacji finansowej na rynku należy wszystko sprawdzać pięć razy zanim się coś kupi. Po mozolnej pracy przejrzenia interesujących mnie ofert wybrałam kilka modeli wózków rożnych firm a następnie odnalazłam sklepy dziecięce w swoim mieście aby obejrzeć je na żywo, bo zdjęcie i rzeczywistość mogą się bardzo różnic i później może czekać nas przykra niespodzianka. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie wcześniej pytań do sprzedawcy w sklepie (nawet jeżeli przyjdziemy z kartką - to lepiej zapytać się raz a porządnie a nie tracić czas na wracanie do sklepu i dopytywanie). Układając pytania musimy się zastanowić:
- czy mamy w planach zakup później innego wózka np. spacerówki lub będziemy zmieniać pojazd przy kolejnym dziecku,
- jak mieszkamy w bloku to należy wziąć pod uwagę to czy jest winda a jak się zepsuje to czy będziesz w stanie wnieść wózek na górę lub czy mamy miejsce aby go zostawić na dole (jak mieszkasz w domu to nie ma takiego problemu a waga wózka nie jest aż taka ważna),
- czy będziemy dużo podróżować samochodem, jak tak to czy stelaż zmieści się do bagażnika,
- czy będziesz poruszać się komunikacja miejską - w tym przypadku wózek nie może być zbyt ciężki,
- jakie drogi masz w okolicy tzn. gdzie głównie będziesz chodziła na spacery czy po asfalcie, leśnych ścieżkach itp. - jest to istotna kwestia przy wyborze kół,
-  zapytaj sprzedawcę o awaryjność modelu tzn. mniej więcej ile sprzedają danego modelu i ile wraca do reklamacji i co najczęściej się psuje (wtedy sprzedawca zazwyczaj mówi ile już pracuje w branży i spokojnie możesz ocenić na ile te informacje są rzetelne).

Na poszukiwania wózka najlepiej weź męża/partnera, który sprawdzi za ciebie czy wózek  nie jest za ciężki, czy się łatwo składa, PAMIĘTAJ ze to kobiecie musi odpowiadać wózek gabarytami ponieważ to my najwięcej będziemy z niego korzystać.

Koniecznie dowiedz się czy i jakie sklep oferuje zniżki przy zakupach i ile musisz wydać.

Jak już odwiedzisz wszystkie sklepy i sprawdzisz interesujące cię modele i poznasz ceny w sklepach wróć do internetu i porównaj to co oferują sprzedawcy internetowi. W moim przypadku zdarzyło się tak iż sklep zaoferował mi taki sam zestaw jak producent za niższa kwotę o jakieś 40zł  no i jeszcze otrzymałam rabat 5%, więc zaoszczędziłam jakieś 150-200zł czyli opłacało się kupić w sklepie.

Kilku sprzedawców powiedziało mi, iż najlepiej wybierać polskich producentów wózków, ponieważ jak to się mówi polski producent zna realia polskich dróg wiec produkuje wózki odpowiednie wytrzymałościowo na nasze drogi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze:
- aby stelaż nie miał zbyt cienkich rurek ponieważ szybko mogą się zniekształcić,
- pompowane kółka dają lepszy komfort prowadzenia, niestety są cięższe od piankowych,
- jeżeli kółka przednie są mniejsze od tylnych zwróć uwagę czy nie są za małe ponieważ będziesz miała problem przy podjazdach,
- zapomnij o trójkołowcu wózek nie jest odpowiednio stabilny, no i wszystkie podjazdy na mieście są dostosowane do czterokołowców,
- dobrym elementem gondoli jest podnoszony zagłówek ponieważ jak bobas jest większy to nie musisz napychać poduszek pod główkę aby dziecko lepiej widziało,
-  rozmiar gondoli to jest pięta achillesowa - zazwyczaj większość gondoli ma 75 cm długość to niewiele jak np. termin porodu masz na wrzesień/październik wtedy twój bobas powinien przejeździć w gondoli do marca/kwietnia - przy tak małej gondoli wątpię. Szukaj wózka z gondolą co najmniej 80cm może 5 cm nie wydaje się za wiele ale to zawsze 1-2 miesiące dłużej w gondoli. Największą jaką znalazłam miała 82cm.
- waga wózka - średnio wózki warzą około 15 kg z gondolą, natomiast spacerówka to ok 1 do 2 kg mniej,
- dobrym rozwiązaniem dla spacerówki jest aby pałąk oraz podnóżek były zabezpieczone specjalna folia lub wykonane z ciemniejszej najlepiej nie brudzącej się tkaniny, te miejsca nasz maluch brudzi  najczęściej.   

Mam nadzieje ze kilka takich wskazówek pomoże wam dokonać odpowiedniego wyboru i będziecie zadowoleni z nowego nabytku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena