Dzisiaj chciałbym przedstawić Państwu temat, który dotyczy malowania pomieszczeń wilgotnych takich jak kuchnia i łazienka. Może dla wielu z Państwa wydać się zuchwałością moja propozycja malowania tego typu pomieszczeń, ale proszę mi wierzyć, że w dzisiejszych czasach farby doskonale radzą sobie z wilgocią.

Data dodania: 2011-06-29

Wyświetleń: 1732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście są to kolekcje farb specjalnie przygotowanych do malowania tego typu miejsc w domu. Zabierając się za remont łazienki czy kuchni warto jest zapoznać się z tymi farbami, gdyż tylko one będą długo wyglądały świeżo.

Farby do kuchni i łazienek są to zwykle emulsje akrylowe wzmocnione dodatkową ilością żywicy akrylowej co powoduje, że są trwalsze i odporne na wilgoć. Mogą dodatkowo zawierać środki przeciwgrzybiczne co pozwoli nam uniknąć wykwitów na ścianach i sufitach. Tego typu farby na rynku polskim mają przede wszystkim tacy producenci jak dulux i śnieżka. Jeżeli właściwie dobierzemy farbę do malowania wnętrza, wówczas ryzyko, że źle ona zniesie warunki będzie mniejsze. Drugą część sukcesu stanowi odpowiednie przygotowania podłoża.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, przygotowanie podłoża do malowania odbywa się podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach w domu. Możemy dodatkowo zagruntować ścianę środkami przeciwgrzybicznymi- oczywiście tylko wówczas jeżeli producent farby nie zaleca inaczej.

Jeżeli mamy do czynienia ze świeżą ścianą, na którą dopiero nałożono gładź i chcemy dokonać pierwszego malowania to musimy koniecznie tą powierzchnię zagruntować. Jak już wspominałem na naszym rynku dostępne są specjalnie grunty przeciwgrzybiczne. Jeżeli zdecydujemy się na kolekcję Duluxa, wówczas musimy skorzystać z gruntu Duluxa (albowiem taki jest wymóg producenta). Jeżeli nie zastosujemy się do zaleceń, wówczas przepadnie nam gwarancja.

Jeżeli ściana była już pomalowana wcześniej i chcemy ją przemalować to będziemy postępować w zależności od tego jak trzyma się warstwa farby. Jeżeli nigdzie nie odchodzi od ściany to wystarczy tylko umyć ścianę przy użyciu mydła malarskiego. Jeżeli zaś są miejsca, w których farba się nie trzyma wówczas powinniśmy tę farbę zdjąć, zagruntować ścianę i dopiero malować po raz kolejny. Jeżeli w ścianie są drobne dziurki i ubytki to możemy zaszpachlować je przy użyciu szpachli malarskiej. Jest to gotowa masa szpachlowa w niewielkich pojemnikach. Po załataniu dziurek, miejsca te należy koniecznie zaszpachlować.

Jeżeli pomalujemy łazienkę lub kuchnię zgodnie z zasadami sztuki malarskiej i będziemy w tym celu używali odpowiednich farb, wówczas będziemy mogli długo cieszyć się jej świeżym wyglądem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena