Zobacz w jaki sposób ochronić swój dom czy też własne mieszkanie przeciwko piorunom. Zapraszamy do przeczytania artykułu, który opisuje w jaki sposób stworzyć dobrą ochronę odgromową.

Data dodania: 2011-06-23

Wyświetleń: 1928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Instalacje elektryczne muszą być chronione przed działaniem atmosferycznych wyładowań elektrycznych, które powodują niekontrolowane zmiany napięcia w domowych instalacjach doprowadzając do uszkodzenia przewodów i włączonych (również w trybie stand-by) odbiorników, szczególnie elektroniki. Odpowiednie zabezpieczenia montowane są przez firmy, które wykonują dla nas usługi budowlane. Dobrze jest jeśli dostarczą nam one na koniec prac swojego rodzaju instrukcje BHP czyli po prostu informacje jak z tymi zabezpieczeniami się obchodzić.

Odpowiednia instalacja może być montowana na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Pierwszy z tych typów przede wszystkim przejmuje energię uderzenia pioruna po czym w sposób bezpieczny dla otoczenia odprowadza go do ziemi tak by nie ucierpiały ani sprzęty ani ludzie. Przewodów odprowadzających napięcie powinno być jak najwięcej by rozłożyć obciążenie najszerzej jak się da. Wykorzystać do tego można również przewodzące elementy dachu. Instalacja zewnętrzna składa się z 3 elementów. Na najwyższych punktach budynku montuje się zwody (przewody lub metalowe płaskowniki a także metalowe elementy dachu), które mają za zadanie wyłapać piorun. Drugim elementem systemu są przewody, które łączą zwody z uziomami. Powinno się je montować z dala od okien i drzwi. Z uziomami łączą się poprzez odpowiednie zaciski kontrolne. Uziom wprowadza prąd do ziemi. Często są to fragmenty rurociągów czy stalowe elementy fundamentów.

Instalacja odgromowa wewnętrzna ma za zadanie głównie ochraniać sprzęty przed nierównowagą napięcia w różnych elementach instalacji elektrycznej w domu. Obecność zabezpieczeń zewnętrznych nie ma wpływu na potrzebie jej instalacji. Zbudowana jest ona z połączeń wyrównawczych i ograniczników, które niwelują przepięcie a następnie prąd przepięciowy odprowadzają do uziomu. Kiedy istnieje niebezpieczeństwo, że prąd z pioruna przeniknie do wnętrza budynku, do instalacji wtedy stosuje się ograniczniki klasy B. Ma to miejsce zwłaszcza w budynkach z przyłączem napowietrznym lub posiadających instalację odgromową zewnętrzną. Ich miejsce jest zazwyczaj przy głównej rozdzielni prądu lub przy złączu. Ograniczniki klas C i D stosuje się w odległości kilku metrów od tych klasy B przy czym te ostatnie umieszczane są zaraz przy odbiornikach, które wymagają szczególnej ochrony ze względu na ich delikatność lub duży pobór energii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena