Traktujemy je jak coś naturalnego i na co dzień nie przywiązujemy do nich zbytniej wagi. Okna bo to o nich mowa są praktycznie niezbędnym elementem konstrukcji każdej zamieszkiwanej przez człowieka budowli.

Data dodania: 2011-06-08

Wyświetleń: 1560

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choć nie zdajemy sobie czasem z tego sprawy podświadomie pragniemy mieć jak największy kontakt ze światem zewnętrznym nawet będąc w domu. Taką możliwość dają nam właśnie okna ale nie tylko.

Okna spełniają wiele funkcji od tych najbardziej podstawowych takich jak dostarczanie naturalnego światła słonecznego w ciągu dnia do pomieszczeń mieszkalnych oraz cyrkulacja i wymiana powietrza pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem obiektu, pełnią jeszcze funkcje dekoracyjne oraz izolacyjne.

Odpowiednie rozmieszczenie okien jest niezwykle istotne i wpływa na właściwości termiczne budynku. Aby dom był jak najbardziej energooszczędny większość okien skierowana powinna być ku południowi (mieć wystawę południową). Wpływa to pozytywnie na bilans energetyczny domu w ciągu roku, gdyż wykorzystuje się wtedy najdłuższy czas aktywności słońca w ciągu doby. Okna z wystawą wschodnią i zachodnią dostarczają najmniej energii do domu dlatego też powinno się unikać takiego ich rozmieszczania - w ostateczności instalując tam możliwie jak najmniejsze otwory okienne.

Oprócz zapewniania naturalnego światła słonecznego oraz nagrzewania pomieszczeń – okna poprzez nietuzinkowe kształty oraz specjalne elementy tj. przeszklone tarasy czy też antresole, nadają specyficzny klimat i wygląd budynkom – pełniąc w ten sposób funkcję dekoracyjną czy też stylizacyjną. Czasem właśnie poprzez zmianę kształtu, wielkości oraz typu okien można w znacznym stopniu zmienić wygląd zewnętrzny niemalże każdego domu.

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena