Drewno – materiał szlachetny lecz delikatny
Ciężko sobie wyobrazić bardziej odpowiedni materiał na drzwi niż drewno. Przynajmniej w warunkach budynków mieszkalnych jest to wybór pierwszy, naturalny. Dla różnego rodzaju specjalnych przeznaczeń czy miejsc mniej rzucających się w oczy, można często wybierać chociażby metalowe ościeżnice i skrzydła drzwiowe, lecz odbędzie się to oczywiście kosztem ich reprezentatywności oraz ogólnych właściwości takich, jak choćby izolacja termiczna. Wykonane z drewna drzwi są bowiem optymalnym wyborem nie tylko pod względem praktycznym, ale także i estetycznym.
Niestety jak każdy materiał biologiczny, mimo odpowiedniego zabezpieczenie na etapie produkcji, drewno może z czasem tracić swoje właściwości i po prostu ulec zniszczeniu. Na pewno każdy spotkał się z drzwiami, które napęczniały z powodu wilgoci, wykrzywiły się przez przesuszenie lub spękały z czasem. Drewno zawsze będzie podatne na takie zdarzenia, lecz nie musimy przyglądać się temu bezczynnie.
Konserwacja drzwi
Aby utrzymać drzwi drewniane w jak najlepszej kondycji, należy nanosić na nie dwa razy do roku specjalne mleczko do konserwacji drewna. Produkty różnych firm są szeroko dostępne w sklepach po przystępnych cenach. Reagować należy też na wszystkie odpryski lakieru, czyli podstawowej warstwy ochronnej. Uzupełnia się je odpowiednimi środkami zalecanymi przez producenta drzwi, po uprzednim przygotowaniu do tego powierzchni uszkodzonych.
Przy czyszczeniu drewna należy uważać, aby nie wyrządzić tym działaniem szkody na jego powierzchni. Niebezpieczne są w szczególności proszki do czyszczenia, które mogą rysować lakier otwierając dostęp wody do drewna. Wykorzystywać powinno się tylko delikatne detergenty rozpuszczone w letniej wodzie.