Życie na Grenlandii wymusiło na mieszkańcach specyficzne przyzwyczajenia. W krainie w której jedynie na wybrzeżach można wieść normalne życie, gdzie panuje najkorzystniejszy klimat i temperatury wahają się od -7 stopni w styczniu do +10 Celsjusza podczas grenlandzkiego lata, trudno o normy znane nam z Europy kontynentalnej.

Data dodania: 2011-04-13

Wyświetleń: 3250

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na pozostałym obszarze jest bardzo niegościnnie. Zimą na północnych skrajach wyspy emperatura osiąga wartość średnią −36°C, a latem zaledwie +3°C. Jeszcze gorzej jest w centrum. W lutym mrozy sięgają blisko 50 kresek poniżej zera. W lipcu to co najmniej -10 stopni.

Wbrew pozorom wyprawa do tego świata lodu i śniegu jest dosyć powszechnie dostępna - oczywiście za odpowiednio wysoką zapłatą. Linie lotnicze Air Iceland i Air Greenland oferują loty do stolicy wyspy Nuuk. W ostatnich latach notuje się rozwój turystyki arktycznej. Lodowe hotele są dostępne dla spragnionych wrażeń podróżnych. W ten sposób największa wada klimatu została przeobrażona w największą zaletę.

Wyspa jest doskonałym punktem badawczym dla naukowców. W ostatnich latach zanotowano znaczny wzrost średniej temperatury na globie, co również objęło Grenlandię. Wydłużył się znacznie okres bez przymrozków i dzięki temu udało się próbnie zasiać jęczmień. Nie jest to rozwiązane pinierskie, bowiem już w średniowieczu jego uprawa była powszechna, jednak również wtedy klimat uległ wahaniom i znacznemu ochłodzeniu. Obecny rekord ciepła na Grenlandii to +30,1 stopnia Celsjusza.

Bardzo interesująco przedstawia się mieszanka etniczna zamieszkująca wyspę. Większośc ludzi zamieszkuje terytorium południowo-zachodnie - tam jest najcieplej. Blisko 40% mieszkańców żyje w małych miasteczkach lub wioskach leżących w głębi lądu. Jedna czwarta za miejsce życia wybrała stolicę - Nuuk.

Obywatel Grenlandii to Grenlandczyk. Jest zazwyczaj potomkiem rdzennych Eskimosów z grupy Inuitów. Pozostali mieszkańcy to Europejczycy, przede wszystkim Duńczycy, którzy są w różnym stopniu wymieszani z miejscowymi. Na Grenlandii żyją także Europejczycy - Duńczycy urodzeni na Grenlandii. W sumie te dwie grupy ludności stanowią blisko 90% całej populacji. Nieco ponad 10% stanowią urodzeni poza wyspą - głównie Duńczycy.

Grenlandia jest znana z niezwykłego piękna swojej surowej przyrody. Na jej terenie wznoszą się majestatyczne szczyty górskie z których najwyższy - Góra Gunnbjørna sięga aż 3700 m n.p.m.. Nie wybija się jednak wyraźnei ponad teren, gdyż sama pokrywa lodowa osiąga miejscami ponad 3500 metrów. Nabrzeże jest usiane setkami małych wysepek i ukształtowane przez trudne warunki atmosferyczne. W okresie zimowym panuje tutaj mrok - większa część Grenlandii leży w północnym kole podbiegunowym.

W morzu otaczającym Grenlandię można spotkać niezwykłe okazy - w odróżnieniu od lądu na którym praktycznie nie ma zwierząt. W wodach żyją: rekiny, łososie, dorsze, wale, białuchy, morsy, narwale i foki. Grenlandia to także ogromny ośrodek połowu krewetek na najlepsze europejskie stoły.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena