Ameryka Południowa pełna jest przepięknych, różnorodnych krajobrazów, wspaniałej przyrody i radosnych, zawsze uśmiechniętych ludzi, którzy wiodą życie w szczęśliwszej części świata. Największe kraje kontynentu to: Argentyna, Brazylia, Boliwia, Chile, Kolumbia, Peru i Wenezuela.

Data dodania: 2011-04-13

Wyświetleń: 1371

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


W okresie prekolumbijskim tereny te zamieszkane były przez różne grupy Indian, ale też każdy kraj miał bogatą historię późniejszą, związaną z podbojami hiszpańskich i portugalskich kolonizatorów. Obecnie kontynent zamieszkiwany jest  przez 390 mln ludzi, których język, muzyka, tradycje, kuchnia i przede wszystkim pogodna, radosna natura potrafią zafascynować niejednego.

Wiele osób zachłyśniętych kulturą Ameryki Południowej wybiera się tam w swoją „podróż życia” i zdobywa ten niezwykły rejon świata, znajdujący się po drugiej stronie naszego globu, gdzie klimat, obyczaje a nawet pory roku są odmienne od tego, co mamy na co dzień (tam grudzień to środek lata, a lipiec to środek zimy).  Wyjeżdżając, warto wiedzieć o kilku ważnych sprawach.

MENTALNOŚĆ

Mieszkańcy Nowego Świata są radośni, spontaniczni i zadowoleni z życia, ale konsekwencją luźnego stosunku do życia jest absolutne lekceważenie czasu i terminów ustalonych spotkań - w codziennych relacjach wręcz jest to oczekiwane. Popularne „maniana” w praktyce nie oznacza „jutro”, ale „kiedyś, w przyszłości” - warto o tym pamiętać. Ludzie żyją z dnia na dzień: gdy nie mają pieniędzy to biedują, gdy mają świętują, przejawem tej mentalności jest możliwość kupienia wszystkiego na sztuki: pojedynczego papierosa, torebki herbaty, cukierka itd.

Fiesta, to z kolejne ich ulubione słowo – każda okazja jest dobra do zabawy, najlepiej w gronie przyjaciół, przy muzyce i dobrym jedzeniu. To akurat nie jest obce również i nam!

Luźne podejście do życia przejawia się także powszechnym proponowaniem, obiecywaniem  i zachęcaniem każdego do wszystkiego. Otwarte odmówienie prośbie traktowane jest za to jak afront – dlatego nawet jeśli nie jesteśmy w stanie sprostać prośbie, lepiej powiedzieć  „postaram się to zrobić”, niż powiedzieć prawdę.

YERBA  MATE

Znawcy tematu twierdzą, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest rozwiązaniem zagadki dotyczącej tak niezwykłej radości życia ludzi zamieszkujących Amerykę Południową. I faktycznie, ma on potwierdzone właściwości:

-rozbudza,  dodaje energii - zawiera substancje z grupy ksantyn (kofeinę) dlatego doskonale stawia na nogi.

-zawiera praktycznie wszystkie niezbędne człowiekowi do życia witaminy (A, C, B complex, H, PP) oraz minerały (magnez, potas, cynk, chrom), które odżywiają organizm smakosza i usprawniają jego działanie.

-efektywnie usuwa toksyny z krwiobiegu i organów wewnętrznych.

-pity regularnie wzmacnia włosy, skórę i paznokcie.

-działa jak naturalny antydepresant - długofalowo poprawia humor, ma regulujące, kojące oddziaływanie na układ nerwowy. A na dodatek spożywany jest w bardzo oryginalnych naczyniach, w  sposób, który przyciąga uwagę innych. Szczególnie w Polsce ludzie uśmiechają się i z zaciekawieniem pytają: co to jest ? W ten sposób zyskujemy zainteresowanie i poznajemy nowych znajomych.

Yerba jest powszechnie spożywana w całej Argentynie, Paragwaju i Urugwaju, a mieszkańcy tych krajów uznają ten napar za swój narodowy trunek. Paragwajczyk z termosem pod pachą to chyba jeden z najczęściej widzianych na ulicy obrazków. Także w Polsce jest już sporo sklepów internetowych z yerbą i coraz częściej można dostać mate w herbaciarniach i kolonialnych sklepach, szczególnie teraz, gdy Wojciech Cejrowski w swoich programach  rozsławił trunek obnosząc się z oryginalnym naczynkiem. Pierwszy łyk tego gorzkiego napoju zawsze wywołuje grymas na twarzy - tak jest ze wszystkimi nowymi, obcymi w danej kulturze smakami, ale naprawdę po kilku szklaneczkach można się w yerba rozsmakować.

SPRAWY DAMSKO - MĘSKIE

Planując podróże do Ameryki Łacińskiej  zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i unikać sytuacji prowokujących: ostentacyjnego obnoszenia się z drogim sprzętem, pozostawiania toreb bez nadzoru, noszenia przy sobie sporych sum pieniędzy. Niewskazane są nocne spacery i zbaczanie z utartych szlaków turystycznych, szczególnie gdy w podróż udają się samotne kobiety o typowo słowiańskim typie urody. Ale nawet w najbardziej uczęszczanych miejscach kobiety są tam nieustannie zaczepiane, swój zachwyt nad płcią piękną lokalni macho wyrażają głośno i dobitnie,  często komentując ich walory dosadnie i zbiorowo. Mężczyźni w tej części świata zgodnie ze społecznym stereotypem chcą dominować, zwyciężać oraz  uwodzić kobiety i choć pozycja kobiet i mężczyzn w Ameryce Południowej jest teoretycznie równa, w życiu codziennym różnice w statusie społecznym są mocno widoczne.

RELIGIA

Większość mieszkańców Ameryki Południowej to katolicy i protestanci, których wiara jest bardzo spontaniczna  i głęboka - oni są bardzo wrażliwi na tym punkcie i niestosowne są jakiekolwiek żarty o tematyce religijnej. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by wśród ludzi zamieszkujących mniejsze miasta panoszyły się zabobonny, wiedźmy i demony. Panujące na kontynencie religie przeplatają się z wierzeniami ludowymi, stanowiącymi kontynuację tradycji prekolumbijskich: żywy jest kult świętych, a związek człowieka z przyrodą  nierozerwalny.

PIENIĄDZE

Podczas podróży w ten rejon świata, warto pamiętać, że napiwek w wysokości 1$ załatwia niemal wszystko - łapówkarstwo jest na porządku dziennym i nie warto z tym walczyć, a raczej poddać się temu zjawisku. Dolary są tam powszechnym środkiem płatniczym, ale przelicznik proponowany przez sklepikarzy czy restauratorów, zawsze będzie mniej korzystny od tego w kantorze. Wszędzie: w sklepie, w taksówce – koniecznie trzeba się targować - po pierwsze: jest to mile widziane, a po drugie: nasz portfel na tym sporo zyska, a wycieczka będzie mniej kosztowna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena