Gdziekolwiek byś nie był, lecz jeżeli byłeś już na Krymie, wspomnienia o nim zawsze będą Cię cieszyć. Wystarczy tylko przez minutkę wyobrazić sobie powiedzmy: Południowy brzeg z jego licznymi uzdrowiskami, kipiącymi plażami, znanymi na całym świecie krajobrazowymi i historycznymi pomnikami, ciekawymi miejscami...

Data dodania: 2011-03-28

Wyświetleń: 2209

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jałta - perła Riwiery Krymskiej, uzdrowisko światowego znaczenia z bogatą historią i jaskrawą rzeczywistością. Jałta zawsze była i będzie drogą miejscowością wypoczynkową. W okresie letnim ceny są tu maksymalnie wysokie.

Dojazd

Do Jałty można dotrzeć z każdego z węzłów kolejowych Krymu - Simferopola (86 km) lub Sewastopola (80 km). Samolotem do Jałty można dostać się przez jedyny port lotniczy Krymu - Simfieropol. Z Simfieropola trasa jest bardzo prosta. Tutaj autobusowe i trolejbusowe dworce znajdują się obok dworca kolejowego. Można wsiąść do każdego autobusu, „marszrutki” (taksówka, która jeździ jednym ustalonym marszrutem) lub trolejbusu Nr 52 - jadące do Jałty . i za półtorej - dwie i pół godziny będziesz na miejscu. Z Sewastopola do Jałty można dojechać marszrutką lub autobusem. Dworzec autobusowy w Sewastopolu znajduje się na placu RiewiakinaJałta jest największym transportowym węzłem Południowego brzegu Krymu. Właśnie z dworca autobusowego Jałty odchodzą autobusy do wszystkich pozostałych miast Krymu i do większości obwodowych miast Ukrainy. Jeżeli podróżujesz samochodem, to trasa do Jałty będzie wyglądać następująco: przy wjeździe do Krymu przejeżdżasz  Dżankoj, od niego prosto w południowym kierunku docierasz do Simfieropola trasą M-26 (93 km). Dalej droga M-18 poprowadzi Cię przez przełęcz Angarskij  na Ałusztu (jadąc przez Ałusztu proszę się kierować na przewody trolejbusowe). Później, tą samą trasą M-18 będziesz mógł przejechać cały południowy brzeg Krymu i przez 41 km delektować się  wspaniałymi widokami aż do samej Jałty.

O mieście

Jałta - najbardziej znane i drogie krymskie uzdrowisko światowego znaczenia, z bogatą historią i jaskrawą rzeczywistością. W dużej mierze to zasługa miejscowego klimatu, który doskonale wpływa na  lecznicze i zdrowotne funkcje organizmu człowieka. Wiele dzieł sztuki, obrazów, wierszy i utworów literackich, poświęcone zostały temu miastu. Tworzyli tu wielcy i znakomici ludzie. Jałta znana jest takJaskółcze Gniazdoże jako obiekt rodzinnego odpoczynku. Dziesiątki tysiący rodzin z dziećmi odpoczywają tu w czasie sezonu uzdrowiskowego. Obfitość świeżych owoców i warzyw, morskie powietrze, nasycone przez iglaste drzewa, bardzo pożyteczne dla dziecięcego organizmu. Przedstawiciele wszystkich warstw społecznych  w miarę możliwości spędzają tu swój czas. Jałta pełna jest zabytków architektury, które doskonale łączą się z miejscowym krajobrazem górskim. Głównym centrum miasta jest znakomite Jałtinskie Nabrzeże. Pokryta egzotycznymi roślinami z jednej strony, owiewana morskim wiaterkiem z drugiej strony, wyłożona kamieniami balustrady - ta magistrala ciągnie się wzdłuż całej długości Jałtinskiej zatoki. Szlachetny wawrzyn, ciągnące się wzwyż cyprysy, szerokie oleandry i grubaśne płatany cieniują kamienne płyty nabrzeża. Tysiące odpoczywających i miejscowych mieszkańców kocha spacerować każdego wieczoru po nabrzeżu wzdłuż wytwornych domków z fasadami, uwitymi przez kwitnące rośliny.

Plaże

Plaża miejska Jałty jest najbardziej obleganą plażą nad morzem, więc miłośników dobrej kąpieli ona raczej nie zadowoli wskutek nadmiernej ilości  odpoczywających. Plaża dobrze wyposażona jest w serwis plażowy  (przebieralnie, leżaki, itd.). Przewidziane są różnego rodzaju atrakcje,  istnieje możliwość wypożyczania przedmiotów aktywnego odpoczynku (motolotnie, wodne motocykle). Liczne bary i kawiarnie, znajdujące się w plażowej strefie, zawsze czekają na zwiedzających. Plaża Massandrowska także jest jedną z najczęściej  zwiedzanych. Tutaj doskonale zorganizowany jest serwis plażowy. W wypożyczalniach oferuje  się praktycznie wszystko, wyposażenie aktywnego letniego odpoczynku (narty wodne, motorówki, katamarany, akwalungi, lotnie, etc.). Również tutaj można skorzystać z usług masażu. Dla ogólnej strefy plaży wejście jest bezpłatne. Płatne są tylko VIP- sektory. Bary i restauracje plaży wyróżniają się dobrym serwisem i wysoką jakością napoi i jedzenia. Wieczorami całe terytorium plaży jest objęte jedynym światło-muzycznym systemem.Plaża hotelu «Jałta» obsługuje potrzeby klientów hotelu i jest płatna. Posiada pełnowartościowy serwis plażowy włącznie z sauną i salonem masażu, liczne bary. Plaża pensjonatu «Pribrieżny» nosi także imię Morisa Tereza. Jej terytorium znajduje się w 3-kilometrowej strefie Jałty. Plażę oblegają tłumy plażowiczów, którzy z reguły są klientami pensjonatu. Pełnowartościowy plażowy serwis zawiera: bar, wypożyczalnie skuterów wodnych i katamaranów. Łagodnie położony brzeg, czysta woda, dobrze urządzona strefa plażowa i stosunkowo niska ilość kąpiących się powodują, że plaża ta jest bardzo atrakcyjną.Nikitska plaża otrzymała swoje imię od nazwy znakomitego ogrodu botanicznego, położonego właśnie przy niej. Zwiedzających zawsze jest niedużo, woda bardzo czysta, na końcu strefy plażowej u przylądka Martjanz znajduje się dzika plaża, z bardzo ładnymi widokami.Dzikie plaże strefy podmiejskiej w kierunku zachodnim leżą u stóp góry Aju-Daga (Niedźwiedź-Góra). Do nich można dotrzeć po ścieżce od  strony sanatorium dziecięcego Artek,  albo łódką od sanatorium «Krym" (Partenit). Ekskluzywnym miejscem jest tu plaża Dużej zatoki. To miejsce tradycyjnie wykorzystują miłośnicy divingu z całego Krymu.

Plaże na zachód od Jałty

Skoworodoczka (Patelnia). Nazwa pochodzi od efektu podwójnej opalenizny. Plażę okrążają skały, odbijające światło słoneczne. Znajdując się na tej plaży będziesz mógł dostawać podwójne napromienienie słoneczne i opaleniznę też podwójną:) Miejsce jest rozmieszczone w strefie Ałupki, między dworcem PKS i przystankiem "Zielony Mys". Plaża sanatorium "Górny" podzielona na trzy nieduże sektory z dobrym plażowym serwisem. Jest jeden natrysk, woda zdatna do picia, toaleta. Na wioślarskiej stacji można wypożyczyć łódź. W miejscowym barze ceny niezbyt wysokie. Plaża ma dno, które idealnie podchodzi dla divingu. Dotrzeć tam można na kutrze do przystanku “Zolotoj Pliaż” i potem pieszo (10 min).Plaża sanatorium "Aj-Pietri". Dobrze wyposażona, jest stacja wioślarska i kawiarnia-bar. W tym sektorze - cudowny widok na brzeg, Woroncowskij Pałac, Aj-Pietri. Dotrzeć można na kutrze do Mischora - i przejść przez Mischorskij Park 10 -15 min.

Odpoczynek w Jałcie

Nabrzeże Jałty - to kilka kilometrów przytulnych kawiarenek, barów i restauracji, obsadzonych egzotycznymi roślinami. Tutaj można znaleźć ulicznych artystów malarzy i muzyków, stragany z  pamiątkami i rozrywkowe atrakcje. Scena sali kinowej "Jubilejnyj" znana z koncertów gwiazd - solistów estrady na całym terytorium byłych republik. Teatr, sala muzyki organowej, muzeum A. P. Czechowa Nabrzeżna Jałtydoskonale dopełniają życie kulturalne miasta. Dla rozrywki można zwiedzić kilka kasyn, kręgielni, centrum rozrywkowe «Lato» i «Orieanda», mega-dans-klub «Matryca», kolejkę linową. Dla dzieci istnieje możliwość fotografowania się z różnymi zwierzątkami. Wybór ubrań do maskarady i obrazów z tłem dla fotografowania pobudza wyobraźnię. W ostatniej dekadzie problem z wynajęciem mieszkań w Jałcie w okresie sezonu uzdrowiskowego  został rozwiązany. Wybudowano nowe eleganckie hotele i niedrogie hoteliki z ograniczonym zestawem wygód. Oprócz tego na rynku wynajmu mieszkań, jak dawniej, pracuje sektor prywaciarzy. Czyli warunki dla zamieszkania w Jałcie nawet w szczycie sezonu przedstawiają najszerszy wybór - od drogich pensjonatów, mogących zadowolić najbardziej wymagających klientów, do prostych domków prywatnych bez udogodnień za stosunkowo niedużą opłatą. Naturalnie, Jałta zawsze była i będzie drogą miejscowością wypoczynkową. W okresie letnim ceny są tu maksymalnie wysokie.Zimowy odpoczynek w Jałcie też ma swój urok, ponieważ ilość turystów raptownie zmniejsza się i poziom cen gwałtownie spada. Dlatego wielu turystów w celach  leczniczych stara się jeździć do Jałty poza sezonem uzdrowiskowym. Miasto wtedy zmienia się w bajkę w okresie opadów śnieżnych, chociaż bywają też zimy bez śniegu. Pokryte puszystym śniegiem drzewa subtropikalne zdobywają bajkowe, fantastyczne zarysy. Morze zmienia swoje kolory i odcienie na bardziej atrakcyjne i zagadkowe aniżeli w letnim okresie. Dlatego odpoczynek w Jałcie poza sezonem uzdrowiskowym  też może przynieść niemało bajkowych i cudownych chwil. Warto to uwzględnić, gdyż może on wypaść znacznie taniej.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena