Ośrodek ten zamieszkiwany był głównie kler a jego rozwój koncentrował się wokół katedry świętego Stefana. Formalnie oba miasta zostają połączone w Zagrzeb dopiero w roku, 1850 choć miano stolicy kraju nosi już od roku 1557
Historyczne dzielnice stolicy Chorwacji
Zwiedzanie atrakcji turystycznych miasta Zagrzebia (oficjalna strona) jest ułatwione dzięki skoncentrowaniu najważniejszych zabytków w rejonie ścisłego centrum, które składa się z trzech dzielnic. Historyczne Gradec i Kaptol razem tworzą Gornji Grad, przepełnione są wspaniale zachowanymi zabytkami a trzecia to Donji Grad powstały na przełomie XIX I XX wieku położony z południowej ich strony.
Zwiedzanie zabytkowych dzielnic Stolicy Chorwacji
Zwiedzanie najstarszej części miasta dobrze rozpocząć od Katedra Sv. Stjepana (św. Stefana). Pierwotna świątynia została, znacznie zniszczona przez trzęsienie ziemi. Obecny wygląd jest wynikiem XIX wiecznej odbudowy. Wyróżnikiem katedry są niewątpliwie dwie 110 metrowe dzwonnice. W pobliżu katedry znajduje się Pałac Arcybiskupi. Po zwiedzeniu katedry warto udać się w kierunku Dolac, na którym codziennie odbywa się kolorowy targ warzyw i owoców. Po opuszczeniu targu udajemy się na Krwawy Most, którym opuszczamy Kaptol i przechodzimy do dzielnicy Gradec. Przechodząc najbardziej znanym deptakiem Zagrzebia udajemy się w kierunku północnym. Mijamy pomnik św. Jerzego walczącego ze smokiem i docieramy do niezwykłej Kamiennej Bramy. Kamienna Brama słynie w całej Chorwacji z cudownego obrazu, pochodzącego z XVII w. Obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem przetrwał nietknięty pożar, który doszczętnie zniszczył drewnianą bramę. Nieopodal znajduję się budynek parlamentu oraz siedziba prezydenta, przed którą w każdą sobotę oraz niedziele odbywa się w samo południe uroczysta zmiana warty.
Udając się na południe mamy możliwość zwiedzania kościała świętej Katarzyny, w którym znajdują się przykłady wspaniale zachowanego malarstwa iluzjonistycznego. Idąc dalej powinniśmy koniecznie udać się kwadratowej wieży Lotrščak, z której możemy podziwiać panoramę miasta. Niezapomniane wrażenie daje również podróż niezwykłą kolejką szynowo-linową pochodzącą z roku, 1891 która łączy Gradec z Dolnym Miastem.