Odkurzacze centralne - przed zakupem.
Co należy o tym wiedzieć?
Jednostka centralna to serce systemu centralnego odkurzania. Wytwarza podciśnienie w instalacji. W jednostce centralnej zachodzi proces oczyszczania powietrza zassanego w czasie sprzątania oraz magazynowanie kurzu w specjalnie do tego celu zaprojektowanym zbiorniku, potocznie zwanym zbiornikiem na kurz. Jednostki centralne składają się z silnika, separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz.
Dostępne jednostki centralne różnią się między sobą wielkością, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji, mocą oraz okresem gwarancji.
Już pierwsze porównanie pozwala odróżnić jednostki centralne kompaktowe od jednostek typu split. Jednostki typu split mają oddzielony silnik lub silniki od separatora zanieczyszczeń. Jednostki typu split wyposażone są w dodatkowy filtr włosów, większą komorę cykloniczną i większą sprawność.
Najwidoczniejsze różnice funkcjonalne można dostrzec porównując sekcje separatora zanieczyszczeń. Producenci promują różne rozwiązania konstrukcyjne. I tak możemy spotkać w odkurzaczach centralnych tradycyjne worki papierowe jednorazowego użytku, worki materiałowe wielorazowego użytku odpowiednio dużej wielkości, co pozwala wydłużyć okres pomiędzy wymianami.
Popularne jest stosowanie tzw. samoczyszczących się worków odwróconych. Powietrze w takim przypadku w czasie działania odkurzacza przepływa przez worek, który po wyłączeniu odkurzacza opada nad zbiornik na kurz. Niestety silnik w jednostce centralnej zatrzymuje się powoli. Powoli opada też worek, dlatego w celu dokładnego jego oczyszczenia należy go co jakiś czas wytrzepać ręcznie. Nazwa samoczyszczące jest tutaj stosowana zdecydowanie na wyrost. Przed zakupem odkurzacza, warto się dokładnie upewnić, czy sprzedawca nie próbuje nam przemycić tego rozwiązania. Bardzo często sprzedawcy tanich odkurzaczy z workami odwróconymi ukrywają fakt zastosowania tego filtra, mówiąc klientom o separacji cyklonicznej z filtrem wtórnym.
W większych jednostkach centralnych znajdziemy czyste separatory cykloniczne, w których w procesie oddzielenia powietrza od zanieczyszczeń wykorzystuje się działanie siły odśrodkowej działającej na cięższe od powietrza cząsteczki kurzu, wprawiane w jednostce centralnej w ruch obrotowy. W niektórych jednostkach centralnych z separatorami cyklonicznymi w celu poprawy skuteczności separacji montuje się dodatkowe filtry papierowe, piankowe lub elektrostatyczne.