Jak wybrać fotografa ślubnego?
Pytanie to nieraz stanowi niezły dylemat dla przyszłych nowożeńców. Fotografia ślubna dziś jest niezwykle popularna, samych fotografów ślubnych jest pewnie w Polsce miliony więc jak Wy macie wybrać tego właściwego?

Data dodania: 2011-01-19

Wyświetleń: 1294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W poniższym artykule postaram się poruszyć kilka kwestii związanych z wyborem fotografa ślubnego co mam nadzieję ułatwi Wam podjęcie decyzji.

Im wcześniej zaczniecie szukać i pytać tym lepiej. Fotografowie to dziś trochę jak sala i orkiestra – niektórzy mają terminy porezerwowane na rok-dwa do przodu. Wszystko oczywiście zależy – im fotograf bardziej znany i rozpoznawalny tym trudniej o wolny termin. Jeśli Wasz dzień wypada w miesiącach maj-wrzesień tym trudniej o wolny termin. Macie jednak szczęście – skończyły się czasy, że fotografią ślubną zajmował się Pan Fotograf z okolicznego zakładu fotograficznego. Dziś każdy fotograf ślubny jest mobilny więc nawet jak wszyscy fotografowie z miasta X są już zajęci, fotograf z miasta Y też jest dla Was opcją. Powtórzę się zatem – im wcześniej tym lepiej, ale być może nawet na kilka miesięcy przed uda Wam się znaleźć właściwego fotografa.

A może zaoszczędzimy te pare PLN i znajomy zrobi nam zdjęcia?

Może niezręcznie mi o tym pisać bo sam jestem fotografem ślubnym, ale zdjęcia ze ślubu to często jedna z ważniejszych pamiątek jakie zostają nam na lata. W taki dzień wydaje mi się, że warto zainwestować w profesjonalistę, który ma odpowiedni sprzęt, umiejętności i doświadczenie. Bo czy lustrzanka znajomego to aparat nadający się do fotografii ślubnej? Czy znajomy fotografował kiedykolwiek ślub, wie gdzie się ustawić, jakie ujęcia zrobić, ma legitymację uprawniającą do fotografowania w kościele, odpowiednie programy do edycji zdjęć? A może po prostu zrobił fajne zdjęcia z wycieczki i wydaje Wam się, że zrobi też fajne ze ślubu? A jak zepsuje mu się aparat w trakcie uroczystości? Sami musicie odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej pamiątki ze ślubu oczekujecie i jakiej gwarancji jakości wymagacie.

Jak zatem wybrać fotografa czyli o stylu i ofercie

Zapytajcie znajomych o namiary, szukajcie w internecie. Przede wszystkim oglądajcie dużo zdjęć, wyróbcie sobie zdanie co Wam się podoba, a co nie. Bardzo ważne bowiem, by styl fotografa odpowiadał Waszym oczekiwaniom – warto więc u każdego fotografa zatrzymać się na chwilę i obejrzeć trochę zdjęć, a jak ma bloga to przejrzeć też relacje ze ślubów na blogu bo w portfolio zawsze lądują perełki wybrane. Dopasowanie stylu fotografa do Waszych oczekiwań jest chyba najważniejsze, bo jeśli oczekujecie kolorowego, radosnego reportażu a fotograf lubi czarno-białe – nie będziecie zadowoleni. Bo jeśli lubicie nastrojowe zdjęcia z małą głębią ostrości a fotograf akurat na odwrót – nie będziecie zadowoleni. Bo jeśli chcielibyście mieć trochę zdjęć, na których tylko bukiet panny młodej jest kolorowy a reszta czarno biała, a fotograf akurat takich nie robi bo są nie w jego stylu – nie będziecie zadowoleni. Musicie znaleźć takiego fotografa żeby zarówno Wam jak i jemu te zdjęcia dały satysfakcję.

Jak już wybierzecie kilku, których styl Wam odpowiada, skontaktujcie się z nimi w celu zbadania dostępności terminu, omówienia oferty i ustalenia ceny. Jest bardzo wielu fotografów, a tylko pewnie 10% z nich to najwyższa półka jakości i umiejętności, lwia część to często fotografowie prezentujący podobny poziom ale różniący się od siebie właśnie ofertą i ceną. Przeglądajcie, porównujcie, upewnijcie się, że oferta spełnia Wasze oczekiwania.

Na zakończenie

To od Was zależy jaką wagę przypisujecie zdjęciom ze ślubu. To jest punkt wyjścia dla Waszych rozważań opisanych powyżej. Zastanówcie się jednak, czy za 5, 10, 50 lat ta waga wciąż będzie taka sama. Bo zdjęć ze ślubu nie da się powtórzyć i o tym warto pamiętać.

Licencja: Creative Commons