Każdy z nas zna to uczucie, gdy po ciężkim dniu pełnym pracy może wejść do pomieszczenia w którym panuje ład i porządek. Z tego ładu i porządku, wyłaniają się zaś piękne i wartościowe przedmioty, mające dla właściciela wyjątkowe znaczenie.

Data dodania: 2011-01-17

Wyświetleń: 2116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nikt nie lubi otaczać się rzeczami pospolitymi i miernymi, wszyscy szukamy czegoś wyjątkowego, co sprawi, że w jakiś sposób wyodrębnimy się z całej masy ludzi i staniemy przed całym światem jako swoiste indywiduum.

Od najdawniejszych lat człowieka inspirowało to co piękne i niezwykłe. Istota ludzka chciała otaczać się wyjątkowymi przedmiotami. Najlepszym wyrazem tej podświadomej chęci posiadania tego co piękne są nasi przodkowie. Oni to już w 40.000 roku p. n. e. tworzyli przedmioty, które do dziś są podziwiane przez archeologów i antropologów kultury. Sztuka prehistoryczna, piękna i bardzo bogata, świadczy przede wszystkim o dużej potrzebie człowieka do posiadania wyjątkowych rzeczy.

Jednym z pierwszych śladów twórczej działalności człowieka prehistorycznego były malunki znalezione na sklepieniu jaskini Altamira w Hiszpanii odnalezione w 1879 roku. Malowidła przedstawiające głównie zwierzęta oraz sceny z polowań były tak zaskakujące dla badaczy, że początkowo uznane za oszustwo. Dopiero stosunkowo niedawno, dzięki badaniom izotopem węgla dowiedziono tego, że są one autentyczne. Najstarsze malowidła naścienne są związane z wyobrażeniami zwierząt. Istnieją także pewne teorie, dotyczące tego, że miały one zaklinać rzeczywistość i w magiczny sposób pomagać myśliwym w łowach. Co jednak ważne, są one wykonane z dużym kunsztem artystycznym, także ludzi którzy je wykonali z dużym powodzeniem możemy nazwać pierwszymi artystami.

Niezwykle ciekawym są też odkryte w wielu miejscach na świecie figurki Wenus z Wilendorffu. Najsłynniejsze starożytne przedstawienie kobiety zostało odkryte przez pewnego robotnika uczestniczącego w wykopaliskach w Austrii w 1908 roku. Ta niezwykła rzeźba liczy sobie około 25 tys. lat i przedstawia kobietę o bardzo obfitych kształtach. Jest to uzasadnione tym, że kobiety o takich wymiarach stanowiły kanon piękna w epoce prehistorycznej, gdzie były symbolem obfitości i płodności.

Ciekawe były także odkrycia, których dokonano w Pompejach. Oprócz doskonale zachowanych ciał mieszkańców można było znaleźć tam bowiem ślady zainteresowania sztuką mieszkańców. Wielu pompejczyków miało w swoich domach liczne płaskorzeźby oraz freski przedstawiające sceny z życia codziennego.

Wszystkie te odkrycia świadczą o tym, że dla człowieka od najdawniejszych lat ważne było nie tylko przeżycie w ciężkich warunkach, ale także jego otoczenie i niezwykłe rzeczy, które się w nim znajdowały. Piękny wystrój wnętrz nie jest więc zwykłą fanaberią i czymś bez czego możemy się obyć, piękno w naszej przestrzeni jest czymś uwarunkowanym antropologicznie i kulturowo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena