Najczęściej jest to skutek ich zapowietrzenia. Wtedy problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązana. Należy wówczas ustawić na maksymalny przepływ zawór przygrzejnikowy w każdym grzejniku w instalacji i odpowietrzyć grzejniki odkręcając zawór odpowietrzający. Najczęściej słychać wtedy charakterystyczny syk uwalnianego powietrza. Po tych czynnościach koniecznie należy podnieść ciśnienie w naczyniu wzbiorczym instalacji do poziomu wymaganego. Powodem złej pracy grzejników często jest też to, że instalacja grzewcza nie została właściwie zrównoważona. Woda w instalacji płynie zawsze tam, gdzie napotyka najmniejszy opór, po czym powraca do kotła. Przy źle wyregulowanej instalacji do części grzejników ( op drodze do których woda musi pokonać największy opór) dociera bardzo niewiele gorącej wody.
Dawniej instalacje równoważono, dobierając odpowiedniej wielkości kryzy do grzejników. Tłumiąc przepływ w jednym miejscu, zwiększamy jego intensywność w innym. Dziś funkcję kryz pełnią nastawy wstępne zaworów przygrzejnikowych (najczęściej współpracujących z głowicami termostatycznymi).
Jest to najprostszy sposób na lepsze sterowanie pracą ogrzewania.
Dobry instalator powinien zrównoważyć instalację przez dobranie właściwych nastaw. Niestety wielu zostawia zawory w pełni otwarte i do regulacji montuje tylko głowice termostatyczne. Dla instalatora to ułatwienie, ale inwestor płaci za głowice termostatyczne, których możliwości regulacyjnych właściwie nie wykorzystuje. (KM)
Wentylacja domu to jeden z najważniejszych aspektów, na który często nie zwracamy dostatecznej uwagi. Prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego ma jednak ogromny wpływ na komfort życia, zdrowie mieszkańców oraz stan techniczny budynku. Dlaczego odpowiednia wentylacja jest kluczowa i jakie korzyści przynosi? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.