Na efektywność ekonomiczną stosowania pomp ciepła wpływ maja głównie dwa czynniki: z jednej strony efektywność energetyczna i cena zakupu energii napędowej, z drugiej strony koszty inwestycyjne.

Data dodania: 2010-12-06

Wyświetleń: 1795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Efektywność energetyczna pomp ciepła, zależna jest przede wszystkim od różnicy temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła i jest tym wyższa, im o mniejszą jest ta różnica. Mimo, że pompy ciepła są co raz częściej proponowane jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł centralnego ogrzewania,  to trzeba pamiętać, że tak naprawdę to do tego celu są urządzeniami  niekoherentnymi.  Przecież im niższe temperatury zewnętrzne to z reguły niższa temperatura w dolnym źródle ciepła ,  a  wyższa wymagana temperatura w instalacji odbiorczej- pociąga to za sobą spadek efektywności pompy właśnie wtedy, gdy zużycie ciepła znacznie wzrasta.


Nakłady inwestycyjne są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od rodzaju dolnego źródła ciepła i sposobu jego ujęcia. Dla instalacji o mniejszych mocach koszt wykonania ujęcia dolnego źródła nierzadko przewyższa koszt zakupu samej pompy ciepła i staje się wtedy główną pozycją w koszcie całej inwestycji.
Koszty eksploatacji  pomp ciepła są w zasadzie pomijalne. Sprężarki pomp ciepła są najczęściej zasilane silnikami elektrycznymi i stanowią z nimi hermetycznie zamkniętą całość. Zwarta budowa pompy ciepła oraz wyposażenie jej w sterownik programowalny powoduje, że nie wymaga ona żadnej obsługi oraz przeglądów i serwisu. Koszt eksploatacji ograniczony jest do kosztu zakupu energii elektrycznej. Kłopoty mogą się pojawić jeśli instalacja pompy ciepła przebiegłą niefachowo i pojawią się nieszczelności. np. w przypadku zastosowanie połączeń gwintowych. Instalacja z połączeniami gwintowanymi może wprawdzie przy odrobinie szczęścia być szczelna, jednak w prawidłowo wykonanych instalacjach nie można liczyć na szczęśliwy zbieg okoliczności.  ( skoro jesteśmy już przy temacie nieszczelność, to jeszcze jedna uwaga: ubytków mieszaniny w kolektorze nie wolno uzupełniać wodą. W razie wystąpienia nieszczelności i stwierdzenia spadku ciśnienia statycznego w kolektorze nie wolno uzupełniać ubytków mieszaniny wody z glikolem czystą wodą. Możne to doprowadzić do zmniejszenia stężenia glikolu, a w konsekwencji - w przypadku obniżenia się temperatury zewnętrznej - do zamarznięcia czynnika wewnątrz kolektora i jego zniszczenia).

Podejmując decyzję o zastosowaniu  pomp ciepła jak źródła ciepłą dla domu należy bardzo starannie przeanalizować celowość takiej inwestycji, a w szczególności porównać z innymi możliwymi do zastosowania źródłami ciepła.
Nie można też zapominać o uwzględnieniu różnicy kosztów pomiędzy wykonaniem instalacji odbiorczej dostosowanej do tradycyjnych źródeł ciepła, a wykonaniem instalacji niskoparametrowej współpracującej z pompami ciepła, która wymaga większych.(KM)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena