1. Określ swoje potrzeby – czyli po co Ci uchwyt lcd/plazma/led.
Poszukując uchwytu należy najpierw ustalić do jakiego celu chcemy wykorzystać telewizor. Na potrzeby domowe, gdzie obraz będzie oglądany ze stałej pozycji na wprost ściany dobrym pomysłem okaże się zakup zwykłego uchwytu płaskiego. Ze względu na prostą konstrukcję uchwyty takie są tanim rozwiązaniem, które w wielu przypadkach całkowicie wystarcza. Przeważnie uchwyty z tej grupy zawierają wbudowaną poziomicę ułatwiającą montaż. Większość produktów tego typu zapewnia regulację w pionie, dzięki czemu możemy dostosować nachylenie telewizora do indywidualnych potrzeb.
W przypadku, gdy stoimy przed koniecznością oglądania obrazu z wielu pozycji musimy zawęzić nasze poszukiwania do uchwytów z ramieniem, co umożliwi regulację położenia telewizora w poziomie. Jest to z pewnością rozwiązanie droższe, ale też bardziej uniwersalne. Pośród uchwytów z najwyższej półki cenowej znaleźć możemy dopracowane pod względem estetycznym produkty aluminiowe, lub wykonane z innych materiałów doskonale prezentujących się w eleganckich pomieszczeniach.
Uchwyty umożliwiające swobodną regulację w poziomie tworzone są także pod zastosowania konferencyjne. W takim przypadku wskazane jest uwzględnienie maksymalnego udźwigu uchwytu, bowiem telewizory w zastosowaniach konferencyjnych należą do największych ogólnie stosowanych.
2. Sprawdź standard VESA.
Już przy zakupie telewizora warto – poza wielkością i wagą – sprawdzić rozstaw śrub montażowych na obudowie. Rozstaw tych śrub jest ustandaryzowany, a standard ten określa się mianem VESA. Poprawne dopasowanie wymiarów VESA telewizora i uchwytu jest konieczne do zamontowania naszego odbiornika na ścianie. W przeciwnym wypadku może się okazać, że – pomimo odpowiedniej wielkości i wagi – nie „trafiliśmy” z rozstawem śrub.
3. Sprawdź maksymalny udźwig uchwytu led/plazma/lcd.
W następnej kolejności upewnij się, że wybrany przez Ciebie uchwyt jest przeznaczony do telewizora o wadze jaką posiada Twój odbiornik. Co prawda w tej kwestii również występuje logiczna zależność od rozmiarów ekranu, jednak może się zdarzyć iż posiadany telewizor ma nietypową wagę wynikającą z unikalnego wyposażenia lub zastosowanych materiałów. Kiedy potwierdzisz ten fakt, możesz przystąpić do zakupu uchwytu.
4. Zamontuj uchwyt i korzystaj.
Po powrocie do domu pozostanie już tylko montaż telewizora na ścianie. Oczywiście z wykorzystaniem poprawnie dobranego uchwytu. Gdy czynność tę wykonamy z powodzeniem pozostanie nam już tylko delektowanie się ulubionymi filmami, czy relacjami z imprez sportowych.