Urządzenia, których nie znamy, których nazwy budzą w nas zdziwienie i niepewność zwykle nie są przez nas jakoś szczególnie lubiane, nie mówiąc już o ich rozpoznawaniu.

Data dodania: 2010-10-27

Wyświetleń: 1342

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podobnie jest w przypadku kurtyn powietrznych. Dla wielu ludzi będą po prostu kawałkiem materiału ruszanym przez powietrze. W rzeczywistości jednak kurtyny powietrzne są... samym powietrzem, wydmuchiwanym z przymocowanego na suficie lub ścianie urządzenia. Montuje się je zazwyczaj w wąskich przejściach, klatkach lub pomieszczeniach oddzielających miejsca o dwóch różnych, skrajnych wręcz temperaturach. Kurtyny powietrzne spotkać więc można w przejściach na klatkach schodowych, gdzie wydmuchują na zewnątrz zimne powietrze i blokują jego przedostawanie się do środka (lub odwrotnie, co ma miejsce w czasie lata). Podobnie działają kurtyny przemysłowe, które jednak szersze zastosowanie mają w wielkich halach produkcyjnych albo w pomieszczeniach izolacyjnych (laboratoriach itp.).

Celem montażu i korzystania z kurtyn jest utrzymanie (a nie wytworzenie, co miało miejsce w przypadku nagrzewnic) odpowiedniej temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Oczywiście są kurtyny, które dodatkowo mają wspomnianą funkcję grzewczą, ale nadal ich główną rolą pozostaje kwestia utrzymania danej temperatury. Kurtyny przemysłowe posiadają naprawdę ogromną moc, są więc w stanie „wydmuchać” wielkie pojemności powietrza w ciągu minuty czy godziny, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu ociepleniu czy ochłodzeniu pomieszczenia, w którym są zainstalowane.

Jeśli zastanawiacie się czy zakupić taką nagrzewnicę czy kurtynę mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam tematykę ocieplenia pomieszczenia przemysłowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena