Bezpieczeństwo dzieci jest rzeczą podstawową. Dlatego bezpieczne place zabaw muszą spełniać określone warunki. Jakie? Specjaliści z amerykańskiego Narodowego Programu Bezpieczeństwa na Placach Zabaw (NPPS) spisali niezbędne warunki, jakie tego rodzaju miejsca muszą spełniać.

Data dodania: 2010-10-25

Wyświetleń: 3029

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przystępność, rozróżnienie ze względu na wiek, nadzór czy odpowiednie oznakowanie to tylko niektóre z warunków. Bezpieczne place zabaw wymagają zachodu, jednak warto się starać.

Zdaniem specjalistów z NPPS szczególną uwagę należy zwrócić na powierzchnie, na której bawią się dzieci. Nie może być zbyt twarda, ani zbyt miękka. W przypadku upadku powinna amortyzować wstrząs, a w zetknięciu ze skórą nie powodować otarć czy ran. Dodatkowo odpowiednia powierzchnia – w połączeniu z dopasowanym wyposażeniem – powinna gwarantować możliwość zabawy na placu także dzieciom niepełnosprawnym. Bezpieczne place zabaw, to zdaniem Amerykanów także place zabaw dostępne dla wszystkich.

Zróżnicowanie ze względu na wiek

Dzieci bardzo szybko się zmieniają. Siedmiolatek postrzega świat w zupełnie innych kategoriach niż jego o rok młodszy kolega. Z tego aspektu bezpieczne place zabaw wymagają odpowiedniego podejścia do kwestii wieku. Podziału dokonać można choćby przez zastosowanie materiałów, którymi wyłożona jest powierzchnia placu, zróżnicowanych kolorystycznie. Inny wzór może mieć obszar dla dzieci najmłodszych, inny dla nieco starszych.

Obszary przeznaczone dla dzieci w różnym wieku powinny być także oddzielone specjalną strefą buforową. Może to być na przykład rząd ławek lub miejsc do siedzenia dla rodziców. Jakie korzyści przyniesie tego rodzaju rozróżnienie? Przede wszystkim zapobiegnie konfliktom między dziećmi w różnym wieku i urazom, jakie w ich wyniku mogą odnieść przede wszystkim młodsze dzieci. Dodatkową korzyścią będzie możliwość zróżnicowania urządzeń. Także w tym przypadku bezpieczeństwo młodszych dzieci jest szczególnie ważne – mają one bowiem mniejszą sprawność ruchową, dłuższy czas reakcji i często nie potrafią używać bardziej skomplikowanych urządzeń.

Zróżnicowanie ze względu na rodzaj zabawy

Bezpieczne place zabaw to także place zabaw, na których różne rodzaje urządzeń znajdują się w bezpiecznej od siebie odległości. Przykład? Huśtawki powinny stać w oddaleniu od piaskownicy. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której dziecko huśtające się uderzy to, które bawi się w pobliżu. Z tego też względu plac zabaw powinien być zorganizowany w taki sposób, żeby wyraźnie oddzielić miejsca, w których odbywają się zabawy różnych rodzajów. Te bardziej aktywne powinny znajdować się w pewnym oddaleniu od tych bardziej pasywnych, sugerują specjaliści z NPPS.

Dobrze też, jeśli strefy zaprojektowane na placu zabaw uwzględniają większą liczbę dzieci. Zbyt duży tłok może bowiem prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a te do groźnych w skutkach uszkodzeń ciała.

W jaki sposób mogą być ustawione urządzenia? Na przykład – karuzele czy huśtawki w rogu lub z boku placu, zjeżdżalnie w miejscach niezagęszczonych. Strefy zagrożenia związane z urządzeniami ruchomymi powinny być dodatkowo oznaczone.

Przejrzystość

Dobrze zaprojektowane, bezpieczne place zabaw muszą także uwzględniać potrzebę kontroli rodzicielskiej. W jaki sposób? Choćby przez stworzenie szerokich stref, dzięki którym rodzice mogą przez cały czas śledzić swoje dziecko. Przykładowo, jeśli plac zabaw znajduje się w parku, wszystkie urządzenia powinny być widoczne z ławeczek.

Ważne jest też odpowiednie, czytelne oznaczenie wszystkich stref i obszarów. Poszczególne znaki powinny być zrozumiałe zarówno dla dorosłych czy opiekunów jak i dla dzieci. Dzięki temu powinno być jasne kto, gdzie i na jakich urządzeniach może się bawić.

Nadzór

To zagadnienie, któremu NPPS poświęca szczególnie dużo uwagi. Nawet najbardziej bezpieczne place zabaw nie zapewnią stu procent pewności jeśli sami rodzice i opiekunowie nie będą zwracali uwagę na to, co robią dzieci i czym się bawią. Nadzór to w ich przypadku przede wszystkim opieka nad najmłodszymi, ale też raportowanie właścicielom i zarządcom placów o zepsutych urządzeniach czy niebezpiecznych sytuacja, jeśli takie się powtarzają. Niezależnie od tego, jak bezpiecznie został zaprojektowany plac zabaw nic nie zastąpi opiekuńczego oka rodziców.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena