Nowy system emerytalny działający od 1999 roku składa się z trzech komponentów, zwanych filarami, na które wpływają składki. Pierwszy filar to ZUS, drugi - otwarty fundusz emerytalny czyli OFE, trzeci to prywatna emerytura.  


Data dodania: 2010-10-08

Wyświetleń: 1997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

  Nowy system emerytalny działający od 1999 roku składa się z trzech komponentów, zwanych filarami, na które wpływają składki. Pierwszy filar to ZUS, drugi - otwarty fundusz emerytalny czyli OFE, trzeci to prywatna emerytura.  

 I filar ZUS - tutaj trafia większa część składki, potrącanej co miesiąc z Twojej pensji. Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż ta część składki nie jest inwestowana i nie podlega dziedziczeniu.

 II filar emerytury OFE - składki inwestowane są w różne instrumenty rynku finansowego, np. Obligacje, dzięki czemu można liczyć na pomnażanie gromadzonego kapitału. Środki zgromadzone przez członka funduszu podlega dziedziczeniu, co oznacza, że po jego śmierci zebrane na koncie w OFE środki są wypłacane jego najbliższej rodzinie.

 Ile pieniędzy trafia do OFE? Co miesiąc 19,52 % pensji brutto trafia na konto emerytalne, ZUS zostawia u siebie 12,22 % a zaledwie 7,3% trafia do wybranego przez Ciebie OFE. Tymczasem z ZUS-u emeryci dostaną zaledwie kilkaset złotych, podczas gdy po przepracowaniu co najmniej 30 lat, to właśnie środki z OFE będą większą składową emerytury.

 „Jeśli przepuszczamy strumień pieniędzy przez konta OFE to one są w pełni księgowane według księgowości memoriałowej. Natomiast w ZUS są one zapisywane według księgowości kasowej, która nie bierze pod uwagę zobowiązań jakie na skutek tego powstają...” pisze jeden z internautów. Źle się dzieje z naszymi pieniędzmi przymusowo wpłacanymi do ZUS-u. Większość Polaków nie ma zupełnie świadomości, że ich pieniądze odkładane na starość w ramach ZUS są wydawane na bieżące potrzeby emerytalne, są więc tak naprawdę jedynie zapisem księgowym mówiącym o zobowiązaniu państwa w stosunku do swoich obywateli. Dzisiejsi 20-, 30- i 40-latkowie opłacając składki finansują emeryturę swoich rodziców i dziadków. Na koncie „emerytury ZUS” znajduja się więc pieniądze wirtualne, które nie są inwestowane. W zależności od tego, jaką wirtualną kwotę nazbieramy, taką emeryturę dostaniemy i będzie ona sponsorowana ze składek wówczas pracujących osób.

 Do Ciebie więc drogi Polaku należy decyzja czy chcesz oddać swoje pieniadze z OFE w ręcę ZUS-u aby załatać dziure w budżecie czy też odpowiedzialnie powiedzieć NIE!
Licencja: Creative Commons
0 Ocena