Normy, które zachowały swą aktualność – dotyczące uszczelnień metalowych: membranowych wielokrawędziowych są stosunkowo najrzadziej wykorzystywane i rzadko w swym dokładnym zapisie: uszczelki wielokrawędziowe są dziś używane przeważnie z nakładką z materiału miękkiego, posiadają różne profile odmienne od tego opisanego w normie.

Data dodania: 2010-09-22

Wyświetleń: 2452

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uszczelka soczewkowa z kolei posiada często zmieniony profil. Także materiały używane do produkcji uszczelnień metalowych odbiegają często od tych specyfikowanych w normie.

Jest to zgodne ze stanem prawnym, bowiem w myśl Ustawy z 03.04.1993 O normalizacji (Dz. U. 55/93 póz. 25 1) stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne, a użytkownicy na bazie swych doświadczeń odeszli często od zapisów normy.

W zakresie certyfikacji uszczelnień przemysłowych zgodnie z wykazem zamieszczonym w Zarządzeniu Dyrektora Polskiego Centrum Badań z dnia 30 maja 1994 r. MP 339/94 MP, certyfikacji na znak bezpieczeństwa B podlegają uszczelki w urządzeniach gazowych . Równocześnie z obowiązku tego wyłączone są uszczelnienia produkowane jednostkowo (aparatowe). Nie ma też norm dotyczących uszczelek w wykazie norm, zgodnie z którym można ubiegać się o znak zgodności z Polską Normą. W wykazie tym znajdują się jednak materiały metalowe na pozostałe elementy naczynia ciśnieniowego. W zakresie doboru uszczelnień w przepisach dozorowych DT-UC-90/WO-O zawierają dwie wskazówki:

- Materiał uszczelki powinien być dostosowany do maksymalnej temperatury, jaką uszczelka może osiągnąć w ruchu.

- Granica elastyczności materiału uszczelek metalowych nie powinna przekraczać granicy plastyczności materiału kołnierzy lub obrzeży, z którymi uszczelki będą pracować.

Według obowiązującej praktyki i wykładni, obecność parametrów danego typu uszczelnień w tej właśnie tablicy, czy też przyznanie takich parametrów przez Urząd Dozoru Technicznego innym typom niż wymienione w tablicy jest równoznaczne z akceptacją UDT dla stosowania danego typu uszczelnienia.

Tak wiec, według wiedzy autora UDT przyznało parametry uszczelnieniom z PTFE przez analogię równe parametrom tarflenu (pismo TC-30-43/1/94/ZS) oraz parametry pierścieniom połączeniowym ośmiokątnym RTJ przez analogię do uszczelki soczewkowej. Są także regulacje dotyczące uszczelnień spiralnych z azbestem oraz koszulki metalowej z azbestem (uzupełnienie parametru „b"). Krajowe przepisy dozorowe odnoszą się zatem głównie do tradycyjnych tworzyw.

Nie ma na dzień dzisiejszy krajowego standardu dotyczącego najpopularniejszych dzisiaj uszczelnień bezazbestowych

płyty włóknisto-elastomerowej opartej o włókna nieazbestowe.

-  płyty elastycznego grafitu,

- uszczelki spiralnej z wypełniaczem bezazbestowym

- uszczelek wielokrawędziowych z nakładkami miękkimi,  

- uszczelek metaloplastycznych (koszulek metalowych) z napełniaczem bezazbestowym,

-  uszczelek z pierścieniem falowanym z nakładkami bezazbestowymi.

Dotyczy to zarówno braku Polskiej Normy unifikującej wymian, materiały itd. jak również zapisów dotyczących sposobu obliczania połączeń kołnierzowo-śrubowych z tymi uszczelnieniami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena