-2
głosów
- +

Czym należy się kierować przy wyborze wykonawcy strony internetowej?

Autor:

Aktualizacja: 15.09.2010


Kategoria: Internet i Komputery / Tricki i Porady


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 2 głosów ujemnych
  • 2117 razy czytane
  • 1 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

Posiadanie własnej strony internetowej jest nieodzownym elementem działalności handlowej. Zanim jednak zaistniejesz w sieci, musisz stworzyć własną stronę internetową. Z tego artykułu dowiesz jak wybrać właściwego wykonawcę Twojej strony, aby móc zaistnieć w sieci i nie dać się złapać w pułapkę oszustów czy nieprofesjonalistów.


1)      CENA

Zanim wybierzesz wykonawcę Twojej strony internetowej musisz sobie uświadomić jedną bardzo ważną rzecz:, pamiętaj, że ze stroną internetową jest jak z samochodami, mówiąc o „samochodzie” możemy wskazać zarówno na nowoczesne Ferrari oraz na przestarzałego Malucha.  Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy planując kupno samochodu chciałbyś jeździć pojazdem, za który najmniej zapłacisz.

Przy wyborze wykonawcy strony internetowej spotkasz się z ogromną rozpiętością cen. Zlecając wykonanie strony internetowej musisz zdawać sobie sprawę z tego, że strony internetowej nie tworzysz raczej dla własnej satysfakcji, tylko chcesz dzięki niej zacząć zarabiać, ma ona stać się Twoją wizytówką, dzięki niej chcesz się wyróżniać na tle innych. Kupując najtańszy samochód za 500 zł będziesz prawdopodobnie nim w stanie jeździć, ale czy aby na pewno chciałbyś dłużej nim jeździć? Czy uda Ci się przyciągnąć uwagę ludzi i wzbudzić zachwyt wśród innych? Czy dysponując budżetem w wysokości 500 zł możesz liczyć na wypasione Ferrari? Podobnie jest ze stroną internetową, wybierając najtańszego wykonawcę, będziesz posiadał własną stronę w sieci, ale czy aby na pewno uda się Tobie komuś w ten sposób zaimponować?

Chcąc zaistnieć w sieci, Twoja strona internetowa musi się wyróżniać na tle innych, musi się kojarzyć z czymś unikalnym, niedostępnym dla kogoś innego. Stron internetowych w sieci jest wiele, podobnie po drogach porusza się mnóstwo samochodów – nie jest wielką sztuką kupić taki sam samochód co mają inni, sukcesem jest posiadanie samochodu, którego będą Ci wszyscy zazdrościć, który będzie zauważany przez innych.

Twoja strona internetowa musi się wyróżniać, musi zachwycać, nie może kojarzyć się z czymś co już istnieje – jeśli chcesz zaistnieć w sieci, bądź unikalny, musisz zainwestować swój cenny kapitał u profesjonalistów, a nie wydawać pieniądze u osób czy firm, które stworzą Twoją stronę internetową za małe pieniądze w oparciu o istniejące w sieci szablony stron internetowych.

Inwestując pieniądze w nowoczesne rozwiązania i technologie nigdy nie stracisz, zawsze zyskasz, oszczędzając przy wyborze wykonawcy i inwestując w starodawne rozwiązania i powszechnie dostępne szablony stron internetowych – nigdy nie zyskasz, zawsze będziesz z tyłu, nigdy nie zaistniejesz w sieci.

2)      CZAS REALIZACJI

Przy wyborze wykonawcy strony internetowej nie daj się nabrać na krótki czas stworzenia strony internetowej, jak uwierzysz w obietnice Wykonawcy,  będzie to gwarancją Twojej porażki.

Stworzenie strony internetowej to skomplikowany proces – konieczne jest stworzenie projektu funkcjonalnego strony przez Wykonawcę jako podstawowy dokument określający prawidłowe działanie strony internetowej, stworzenie projektu graficznego strony, wprowadzenie wszystkich modyfikacji w oparciu o zgłoszone przez Ciebie uwagi. Grafikę trzeba dodatkowo pociąć, aby była prawidłowo wyświetlana i interpretowana przez wszystkie najpopularniejsze przeglądarki internetowe. A jeśli chcesz jeszcze zarządzać zawartością treści na stronie, to konieczne jest stworzenie systemu zarządzania treścią CMS, a następnie należy oprogramować grafikę, aby treść, która została pokazana Tobie jako przykładowa w projekcie graficznym była zastąpiona tym co wprowadzisz ręcznie w panelu administracyjnym. Tego wszystkiego nie można zrobić w kilka dni. Przepraszam, można, ale przerabiając istniejące szablony graficzne stron internetowych, które zostały wykorzystane już przez wiele innych osób oraz wykorzystując gotowe, starodawne systemy zarządzania treścią CMS. Nie dość, że nie będziesz mógł zaistnieć w sieci, bo Twoja strona nie będzie niczym specjalnym i nigdy nie przebijesz konkurencji, to na domiar złego może się okazać, że będziesz miał problemy z prawem, bo może się okazać, że do stworzenia Twojej strony zostały bezprawnie wykorzystane inne rozwiązania, często chronione prawami autorskimi.

3)      LICENCJA

Jeśli nie chcesz wpaść w pułapkę polegającą na tym, że Twoja strona zostanie stworzona w oparciu o projekty graficzne czy oprogramowanie systemu zarządzania treścią CMS, którego właścicielem  nie jest wykonawca Twojej strony, poproś o informację, w której wykonawca strony internetowej zobowiąże się do akceptacji informacji typu, że jest on twórcą i właścicielem projektu graficznego w oparciu o który powstanie strona internetowa, że zdjęcia wykorzystane na stronie nie naruszają niczyich praw autorskich oraz, że jest twórcą i właścicielem systemu zarządzania treścią CMS, które umożliwia zarządzanie treścią na stronie internetowej.

W ten sposób z jednej strony masz poczucie tego, że trafiłeś na uczciwego wykonawcę i będziesz mógł liczyć na to, że Twoja strona internetowa zostanie wykonana w sposób profesjonalny, bo nie będzie żadną przeróbką. Z drugiej strony, gdyby okazało się, że wykonawca bezprawnie wykorzystał rozwiązania chronione prawami autorskimi, w przypadku złożenia skargi przeciwko Tobie pozostaniesz bezkarny – pokazując dokument (oświadczenie woli Wykonawcy) udowodnisz, że Ty również padłeś ofiarą nieuczciwego Wykonawcy i nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W przeciwnym wypadku nie dość, że poniesiesz koszty w związku z stworzeniem strony internetowej, to na dodatek musisz liczyć się z wysoką karą grzywny z tytułu naruszenia praw autorskich oraz groźbą zablokowania Twojej strony internetowej.

4)      ZALICZKA

Musisz z góry założyć to, że żadna szanująca się Firma nie rozpocznie jakichkolwiek prac nad stworzeniem strony internetowej dopóki nie otrzyma zaliczki. Problemem pozostaje jedynie kwestia wysokości zaliczki. Uważaj na firmy, które wymagają wysokiej zaliczki – jeśli musisz wpłacić np. 50% zaliczki, to taka firma już z góry powinna być podejrzana. Czy byłbyś w stanie np. zapłacić 50% zaliczki firmie, która zajmie się dla Ciebie kompleksową budową domu czy pozyskaniem dotacji unijnych?

Pamiętaj, że w sieci istnieje wielu oszustów, nie zapominaj o tym, że tak naprawdę nie wiesz komu dokładnie zlecasz stworzenie strony internetowej. Tak naprawdę żadna firma nie potrzebuje aż tak wysokiej zaliczki aby zrealizować zlecenie, przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty upewnij się czy masz do czynienia z prawdziwą firmą czy firmą-widmo. Przecież może się okazać, że osoba z którą podpiszesz umowę, poda swoje nieprawdziwe dane, a po wpłaceniu zaliczki okaże się, że kontakt z daną osobą urwie się. Oczywiście możesz dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, ale kogo oskarżysz, jeśli okaże się, że umowę podpisałeś z firmą, która tak naprawdę nie istnieje i nigdy nie była zarejestrowana?

Aby upewnić się czy masz faktycznie do czynienia z prawdziwą firmą, a nie z oszustem, zapytaj wprost czy osoba z którą korespondujesz ma faktycznie zarejestrowaną działalność gospodarczą? Jeśli tak, to poproś o na wszelki wypadek o podaniu numeru KRS – Krajowego Rejestru Sądowego – każda szanująca się firma takie dane poda Ci bez wahania i łatwo będziesz mógł zweryfikować potencjalnego Wykonawcę Twojej strony internetowej. A zaliczkę wpłacisz wtedy bez obaw – najlepiej w wysokości 20-30%.

Aby Wykonawca nie czekał na pozostałą kwotę wynagrodzenia, aż zostaną ukończone prace, ustalcie najlepiej harmonogram prac i dokonuj płatności w ratach w zależności od postępu prac – jeśli wykonawca stworzy projekt graficzny strony, to dokonaj wpłaty z tytułu wykonania projektu graficznego, jeśli stworzy system zarządzania treścią CMS dla Twojej strony, to zapłać mu za to. W ten sposób niczego nie stracisz, wykonawca nie będziesz musiał długo czekać na uregulowanie należności – będziesz Ty zadowolony, będzie również zadowolony Wykonawca. I najważniejsze: będziesz miał pewność, że Twoja strona internetowa powstanie na 100 procent.

5)      STRONA INTERNETOWA WYKONAWCY

Chcąc zlecić komuś wykonanie strony internetowej poproś potencjalnego Wykonawcę o dostęp do jego strony-wizytówki, gdzie będziesz mógł dowiedzieć się o nim więcej. Jeśli Wykonawca nie będzie posiadał swojej strony internetowej to od razu skreśl go – czy wyobrażasz sobie, aby osoba, która na co dzień zajmuje się budową domów, nie miała gdzie mieszkać? Strona internetowa Wykonawcy ma być jego wizytówką, jeśli Ci się nie podoba, to nie zlecaj mu wykonania swojej strony – jeśli gospodarz domu nie umie zadbać o porządek we własnym mieszkaniu, to czy na pewno chciałbyś takiej osobie zlecić zrobienie remontu lub porządku w swoim mieszkaniu?

6)      SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ STRONY – NAJLEPIEJ AUTORSKI

Nie zlecaj wykonawcy stworzenia statycznej strony internetowej , zleć mu jedynie stworzenie szkieletu strony, a treścią jaka ma znajdować się na stronie sam się zajmuj, zmieniaj ją w miarę potrzeb – w przeciwnym wypadku, jak będziesz chciał aby na stronie pojawiła się jakaś nowa informacja, będziesz musiał za każdym razem ponosić dodatkowe koszty. Niech Wykonawca stworzy dla Ciebie system zarządzania treścią (CMS) – dzięki temu będziesz miał możliwość dostosowania treści poszczególnych podstron do własnych potrzeb, możliwość tworzenia nieograniczonej ilości podstron z informacjami i aktualnościami o firmie, możliwość wprowadzania na bieżąco nieograniczonej ilości zdjęć w galerii i wiele innych możliwości. Po prostu będziesz miał pełną kontrolę nad tym co się znajduje się na stronie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przy wyborze Wykonawcy strony internetowej skupiaj swą uwagę na tych firmach, które są twórcami systemu CMS od podstaw, a nie wykorzystują i przerabiają darmowe, przestarzałe oprogramowania - pamiętaj o tym zwłaszcza, gdy potrzebne jest Ci na stronie oprogramowanie sklepu internetowego umożliwiające prowadzenie sprzedaży przez Internet. W ten sposób przed Tobą i Twoją stroną internetową otworzą się znacznie większe możliwości, to Ty wtedy narzucasz twórcy oprogramowania swoje warunki, a nie on Tobie. Pamiętaj, że osoba czy firma, która stworzyła własny system CMS jest w stanie wdrożyć niemalże od ręki nieograniczoną ilość rozwiązań. Natomiast Wykonawca, który przerabia istniejące darmowe systemy CMS nie posiada takich możliwości, gdyż zanim wdroży jakieś poważniejsze rozwiązanie, musisz najpierw poświęcić sporo czasu na rozpoznanie na kodu źródłowego oprogramowania CMS (często na zasadzie „prób i błędów”), aby móc w ogóle wdrożyć prawidłowo dodatkowe rozwiązanie, jakie nie zawiera zewnętrzne oprogramowanie CMS. Często jego praca ogranicza się do poszukiwań gotowców w sieci, w przeciwnym na razie należy się spodziewać albo długiego czasu wdrażania dodatków, albo naliczenia wysokich kosztów, albo po prostu z czasem należy się spodziewać tego, że strona nie zostanie ukończona, gdyż wykonawca nie będzie w stanie podołać wyzwaniu – oczywiście zainwestowane pieniądze w projekt (zaliczka plus inne wpłaty) nie zostaną zwrócone.

Zlecając wykonanie strony internetowej wykonawcy w oparciu o system CMS, którego nie jest twórcą – płacisz dwukrotnie; pierwszy raz za nieudolnie wykonany system z brakiem możliwości rozwoju w przyszłości, drugi raz, gdy z czasem uświadamiasz sobie ten fakt, że chciałbyś rozbudować system o nowe bajery, jednakże wykonawca informuje Cię z przykrością, że on nie jest w stanie zrobić tego czego Ty chcesz. Wtedy najczęściej nie masz wyjścia i musisz zlecić rozwój strony innej firmie, która oprócz stworzenia dodatków, naliczy Ci dodatkowe koszty związane z rozpoznaniem kodu źródłowego istniejącej strony WWW, albo stworzy Ci stronę od podstaw w oparciu o własne oprogramowanie CMS, za co też oczywiście będziesz musiał zapłacić.

7)      GWARANCJA I OPIEKA TECHNICZNA

Zanim zlecisz wykonanie strony internetowej Wykonawcy zapytaj czy firma wykonująca stronę internetową bierze pełną odpowiedzialność za prawidłowe działanie strony, systemu CMS. Zapytaj w przypadku, gdy po jakimś czasie użytkowania strony stwierdzisz, że strona działa nieprawidłowo (np. rozjeżdża się w jakiejś przeglądarce) lub system CMS zawiera błędy (np. prowadzisz sklep internetowy, okazuje się, że podczas próby usunięcia istniejącego produktu, zostały przy okazji usunięte inne produkty) to czy wykonawca usunięte wszelkie napotkane błędy czy deformacje strony bezpłatnie? Jeśli tak to poproś o umowę gwarancyjną.

Pamiętaj, że samo stworzenie strony internetowej to tylko stworzenie jej szkieletu. Najważniejszy jest etap, gdy zaczyna się ze stroną pracować i zaczyna ona w pełni funkcjonować – wówczas wprowadza się ogromne ilości danych i wtedy często okazuje się, że coś nie działa tak jak powinno, że coś trzeba by było zmienić. Zanim strona internetowa zacznie działać na pełnych obrotach, do tego czasu będziesz zobowiązany całą należność z tytułu wykonania strony internetowej – a co zrobisz jeśli z czasem okaże się, że coś działa nie tak, a wychwycisz to np. dopiero po dwóch miesiącach, albo będziesz chciał coś zmienić? Wówczas może się okazać się, że taka firma umyje ręce, gdyż zostaniesz poinformowany, że nie została podpisana żadna umowa opieki technicznej dla strony internetowej, a co gorsza, za wszystkie modyfikacje będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Musisz sobie uświadomić, że to jest normalna sytuacja, że po ukończenie prac nad stroną internetową przez jakiś czas regularnie wprowadza się wiele modyfikacji, gdyż w tracie prac nad stroną uświadamiasz sobie dopiero w pełni jak działa naprawdę Twoja strona i może się okazać, że nie działa wszystko tak jak to sobie wyobrażałeś, pomimo, że za wszystko zapłaciłeś tak jak to było ustalone z Wykonawcą.

Zapytaj wykonawcę o to czy w przypadku, gdyby np. po miesiącu użytkowania nie spodobały Ci się np. kolory czcionek na stronie, to możesz liczyć na bezpłatną podmianę kolorów na inne, czy będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty? Aby uniknąć takich zawodów, poproś wykonawcę o wzór umowy  opieki technicznej, w ramach której wykonawca będzie zobowiązany do bezpłatnego wprowadzania drobnych modyfikacji istniejących rozwiązań czy elementów strony. Nie zapomnij również zapytać na jaki okres udzielona zostanie opieka techniczna i kiedy wchodzi w życie

8)      PORTFOLIO

Zanim zlecisz jakiejkolwiek firmie wykonanie strony internetowej to zapytaj o dotychczasowe realizacje Wykonawcy? Jeśli jest to firma zaczynająca dopiero swoją działalność, to nie skreślaj jej od razu – bardzo dobrą wizytówką takiej firmy może być już sama strona internetowa Wykonawcy. Jeśli w Twojej stronie ma być wykorzystany autorski system CMS Wykonawcy, to poproś Wykonawcę o link do wersji demonstracyjnej jego oprogramowania (np. do demo sklepu internetowego). Jeśli wszystko będzie Ci się podobać i działać jak należy, to nie bój się zlecać wykonania strony takiej firmie – przynajmniej wiesz już, że jest fachowcem w tej dziedzinie, a nikogo nie można winić, że dopiero zaczynać działać w tej branży. Nie zapominaj, że każdy z nas kiedyś zaczynał prowadzić działalność, zanim spopularyzował swoją markę.

PODSUMOWANIE

Powyższy przewodnik zawiera jedynie sugestie czym należy się kierować przy wyborze Wykonawcy strony internetowej. Ostateczna decyzja co wpłynie na wybór firmy, który wykona Tobie stronę internetową zależy tak naprawdę od Ciebie – pamiętaj, że strona internetowa ma być Twoją wizytówką, zainwestowane pieniądze to ma być inwestycja w Twoją lepszą przyszłość. Internet to potężny rynek aby się rozwinąć – nie zmarnuj tej szansy,  nie inwestuj w błoto. Inwestując – zyskujesz, oszczędzając – tracisz. 


Podobał Ci się artykuł?
-2
głosów
- +

Brak polemik/poparćPodobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.
Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij