110 minut potrzeba, aby dostać się samolotem z Wrocławia do położonego w pobliżu Adriatyku włoskiego Forli. To ponad czterokrotnie mniej niż podróż pociągiem do Kołobrzegu. Dzięki połączeniom lotniczym z Wrocławia czasem bliżej jest nad ciepłe morze niż nad rodzimy Bałtyk.

Data dodania: 2010-08-31

Wyświetleń: 1813

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podróżujący pociągiem z Wrocławia do Kołobrzegu mają urlop krótszy o 15 godzin i 42 minuty – tyle czasu zajmie im transport w obie strony. Niewiele szybciej dotrą nad Bałtyk samochodem – w zależności od trasy i warunków jazdy, będzie to od 6 do nawet 9 godzin podróży w jedną stronę. Dlatego Ci, którzy wolny czas wolą spędzać na plaży niż w środkach transportu, powinni wybrać się albo do Gdańska, albo paradoksalnie gdzieś... dalej, czyli do miejsc, do których można polecieć samolotem z Wrocławia.

Jeżeli wybieramy Bałtyk, warto postawić na Trójmiasto. Z Wrocławia dolecimy do Gdańska w godzinę i 20 minut. To znacznie szybciej niż podróż naziemnymi środkami lokomocji – podróż pociągiem zajmie ponad 8 godzin, zaś samochodem tylko godzinę mniej. Ceny biletów lotniczych do Gdańska, oferowanych przez Jet Air, zaczynają się od 199 zł.

„Bliżej” samolotem niż samochodem

Prawie tak samo szybko – bo w 110 minut – dotrzemy do Forli. Jadąc samochodem do włoskiej miejscowości położonej obok znanego kurortu Rimini, trzeba pokonać aż 1300 km. Planujący podróż samochodem często popełniają błąd, szacując długość podróży według odległości liczonej w linii prostej. W przypadku Rimini dystans drogowy zwiększa się z 850 km do właśnie 1300 km. Dla transportu lotniczego tzw. odległość drogowa nie ma znaczenia – mówi Monika Półtorzycka-Jon, specjalista ds. marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. – Wylatując ze Strachowic o 16:20, w Forli wylądujemy już o 18:10. To najszybsze zagraniczne połączenie wrocławskiego lotniska.

Pięć razy dalej, sześć razy szybciej Oprócz adriatyckiego kurortu, w nieco ponad 2 godziny dolecimy z Wrocławia do hiszpańskich miejscowości: Alicante i Barcelony, a w ok. 3 godziny – do Malagi. Jesienią bilet będzie kosztował średnio 100 zł. Podobną kwotę trzeba wydać, by w wagonie pierwszej klasy dojechać na Hel. Różnicę widać nie tylko w celu podróży, ale i odległości (hiszpańskie kurorty są oddalone od Wrocławia o ponad 2000 km, podczas gdy Hel – o 407 km), a także czasie. Dojazd pociągiem na Hel zajmuje nawet 12 godzin. Lot nad Morze Śródziemne jest więc około pięć razy dalszy i sześć razy szybszy, niż jazda koleją nad Bałtyk.   Kilka stopni robi różnicę

Podstawową przewagą ciepłych mórz nad Bałtykiem jest ich... temperatura. W sezonie temperatura wody w Adriatyku sięga nawet 30 stopni. Tegoroczne rekordy ciepła wody w Bałtyku (ponad 20 stopni) nie zdarzają się często. Ciepłolubni dla pewności powinni więc raczej wybrać Forli niż Kołobrzeg.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu budowanej Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą będzie można się dostać na lotnisko między innymi z autostrady A4. Oferuje regularne połączenia lotnicze z 31 portami europejskimi, m.in. z Rzymem Ciampino, Paryżem Beauvais i Oslo Torp. W roku 2011 Port Lotniczy Wrocław powiększy się o nowy terminal. Przepustowość wyniesie wtedy ponad 3,5 mln pasażerów rocznie, docelowo będzie można obsłużyć 7 mln osób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena