Istnieją różne powody, dla których gramy w pokera. Dla jednej osoby jest to inteligentne hobby, a dla innej intelektualne wyzwanie. Część osób robi to tylko dla przyjemności, podczas gdy inni grają profesjonalnie. Niektórzy grają już od wielu lat, a innych przyciągnął pokerowy boom po 2004 roku.

Data dodania: 2010-08-22

Wyświetleń: 1797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poker ma dzisiaj w wielu krajach status, którym wcześniej cieszyły się tylko sporty narodowe. Jest to duży sukces, jednak poker w dalszym ciągu musi także zmagać się z uprzedzeniami.

Najbardziej powszechny stereotyp stawia pokera na równi z grami losowymi takimi jak ruletka, czyli z grami, w których o zwycięstwie decyduje przypadek. Fizycznie chaotyczny ruch kuli do ruletki wnosi do gry nieprzewidywalność i przypadkowość, które czynią z niej grę losową.

Jednak pokerzyści wiedzą, że: wprawdzie gracz nie ma wpływu na to, jakie otrzymuje karty (nazywa się to elementem losowości), ale ma oczywiście wpływ na to, jak gra. I dokładnie w tym miejscu zaczyna się strategiczna gra w pokera, w której wygrywa ten, kto podejmuje najlepsze decyzje.

Popularyzowanie tego poglądu i przybliżanie fascynacji pokerem każdemu, kto do tej pory znał tę grę tylko z filmów, jest jednym z naszych celów jako szkoły pokera. Jednak istnieją dobre powody ku temu, by każdy wsparł sprawę pokera.

Powód 1: Poker jest pouczającą grą strategiczną

Poker jest jednocześnie bardzo matematyczną grą strategiczną oraz "grą ludzi". Co więcej, łatwo jest nauczyć się gry w pokera. Dlatego poker, lepiej niż jakakolwiek inna gra, symuluje prawdziwe procesy społeczne i ekonomiczne.

Pokerzysta musi umieć rozwiązywać problemy matematyczne, rozpoznawać wzorce i oceniać ludzi. Musi uczyć się podejmowania pragmatycznych decyzji i ograniczać wpływ emocji oraz lęków na jego grę.

Według nas: ktoś, kto grał kiedyś poprawnie w pokera i zrozumiał zasady (nawet jeśli nie stał się ekspertem), będzie inaczej - rozsądniej! - radził sobie z wieloma codziennymi sytuacjami:

    * Sytuacje negocjacyjne – jak mam się zachować podczas rozmowy o pracę lub przy zakupie nowego samochodu?
    * Decyzje inwestycyjne – jak ułożyć swój plan emerytalny?
    * Ocena ryzyka – czy opłaca się skorzystać z danego ubezpieczenia, czy też mogę sobie pozwolić na ryzyko?
    * Samozarządzanie – jak ustawić sobie cele i jak je osiągnąć?

Tak wiele rzeczy, których uczymy się jako dzieci i trenujemy później jako dorośli, można przyswoić poprzez grę. I poker niezaprzeczalnie oferuje w wielu płaszczyznach możliwość osiągnięcia czegoś pozytywnego dla siebie, swojej osobowości oraz przyszłości. W języku graczy komputerowych jest to wszechstronne połączenie gry strategicznej, symulacji ekonomicznej i gry na automacie. Oczywistym jest, że nauka gry i zgłębianie jej tajników ma pozytywny wpływ na gracza.

Powód 2: Im większa popularność, tym mniej uprzedzeń

Wielu z nas już tego doświadczyło: negatywne uprzedzenia wobec pokera i nas, jako pokerzystów. Czy to od prawodawców, którzy kolejny raz próbują ograniczyć pokera do państwowych kasyn, czy też ze strony przyjaciół i krewnych, którzy nie chcą uwierzyć, że poker wymaga znacznie więcej niż tylko szczęścia.

Jednak jeśli rozumiesz pokera, to wiesz, że system działa tutaj dokładnie tak samo jak w każdym sporcie. System jest utrzymywany przez miliony fanów, a utalentowani oraz ambitni gracze mogą wspiąć się na sam szczyt o własnych siłach.

Jako pokerzysta nie musisz zostać zauważony przez duże kluby i wypromowany przez firmy medialne. Poker od razu nagradza talent, umiejętności i dyscyplinę. Na szczyt można się dostać samemu, dzięki pracy własnego mózgu.

Z drugiej strony, pokera można też traktować jako rozrywkę. Jako intelektualną grę towarzyską, w której inwestujesz odrobinę swojego budżetu, by oddać się intelektualnie wymagającej alternatywie do TV, kina i innych pasywnych form spędzania wolnego czasu. Zamiast być pasywnym konsumentem w supermarkecie przemysłu rozrywkowego, możesz stać się aktywnym uczestnikiem i razem z innymi ludźmi oddać się hobby, które stanowi zarówno wyzwanie, jak i rozrywkę.

Powód 3: Popularne hobby dają więcej frajdy!

Bądźmy szczerzy: każdy z nas ma swoje zainteresowania, których jednak nie podziela wiele osób. Ktoś może być entuzjastą pewnego autora lub muzyki, podczas gdy ktoś inny woli zbieranie znaczków pocztowych.

Im bardziej popularny jest poker, tym większe są szanse na to, że będziemy mogli o nim porozmawiać z przyjaciółmi i znajomymi, czyli ludźmi, którzy dzisiaj kręcą głowami, gdy opowiadamy im o ostatniej sesji. Im bardziej popularny jest poker, tym bardziej prawdopodobne jest, że znajdziemy naszą rozrywkę w mediach.

Stacje telewizyjne, czasopisma i gazety już teraz wspominają o fenomenie pokera znacznie częściej niż w poprzednich latach

Podsumowanie: Dobrze jest popularyzować pokera

Wszyscy powinniśmy z przekonaniem powiedzieć: "Tak, jesteśmy pokerzystami! I mamy ku temu dobry powód!". Poker jest intelektualną, bardzo złożoną grą, która łączy miliony graczy z całego świata.

Nie powinniśmy pozwolić, by zwiodły nas uprzedzenia innych, lecz powinniśmy cieszyć się z tego, że możemy dzielić się pokerem z tak wieloma innymi ludźmi i przy okazji robić dla siebie coś dobrego oraz wzbogacać nasze życie o nowy składnik.

Tak jak każdy fan robi to dla swojej niszowej dyscypliny sportowej, swojej ulubionej drużyny lub gatunku muzycznego, tak i my powinniśmy zrobić coś dla pokera. Aby dalej popularyzować pokera, musimy zainteresować nim innych. W szerzeniu zainteresowania pokerem przyda się każde wsparcie.


Poker jest wszędzie tam, gdzie ktoś organizuje grę w domu, lub kiedy dwie osoby rozmawiają o pokerze. Cechą wyróżniającą pokera wśród innych dyscyplin sportu jest fakt, że działa tak samo w dużej jak i małej skali. Świat pokerowy to nie tylko gwiazdy, media i platformy pokerowe. Świat pokerowy to my wszyscy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena