Jak przygotować warsztat majsterkowicza postaram się przybliżyć Państwu w poniższym artykule.
Majsterkowanie w miejscach przypadkowych uniemożliwia prowadzenie systematycznej pracy, jak również utrudnia korzystanie z narzędzi, oraz materiałów, a także może przeszkadzać innym domownikom. Musimy pamiętać, że w czasie obróbki różnych materiałów na podłodze będą gromadzić się różnego rodzaju: odpadki, śmieci, wióry i opiłki, natomiast pomieszczenie wypełnia się kurzem, oraz zapachami lakierów i farb, a hałas podczas obróbki (szczególnie metali) jest niezwykle dokuczliwy.
Zakładając własny warsztat majsterkowicza będziesz potrzebował przeznaczyć na niego trochę miejsca, najlepiej osobne pomieszczenie, posiadające w miarę wydajną wentylację. Warsztat powinien posiadać wymiary, które będą odpowiadały charakterowi prac jakie będziesz w nim wykonywać. Jeżeli chcesz wykorzystywać go do wykonywania drobnych prac naprawczych nie będzie Ci potrzebna hala produkcyjna, a wystarczy tylko niewielka komórka. Jeżeli zależy Ci jednak na pracach o charakterze bardziej konkretnym, np. wykonanie stolarki meblowej powinieneś wygospodarować pomieszczenie o zdecydowanie większej powierzchni. Pamiętaj że płyta meblowa ma swoje rozmiary i gdzieś musisz ją przechowywać i obrabiać.
Kiedy kwestię pomieszczenia warsztatowego mamy już za sobą, możemy przystąpić do wyposażania warsztatu majsterkowicza w niezbędne sprzęty. Z pewnością przyda Ci się stół na którym będziesz wykonywał niektóre prace, oraz szafki w których będziesz chował swoje wiertarki, szlifierki i młotki. Jeżeli chodzi o stół, możesz śmiało zaadoptować stary zniszczony stół kuchenny.
Taki stół będzie tym cenniejszy, gdyż przeważnie wyposażony jest on w dwie szuflady, które mogą służyć do przechowywania mniejszych narzędzi, pudełek z gwoździami, wkrętami, oraz podkładkami.
Postaraj się także o odpowiednią szafkę na narzędzia, aby nie poniewierały się one po całym pomieszczeniu, natomiast płyty stolarskie, arkusze sklejki, czy blachy nie stały oparte o kaloryfer lub o ścianę. Szafka taka nie musi być wcale duża - wystarczy, jeżeli wymiary jej będą wynosiły około 150 x 75 x30 cm. Można więc zaadaptować do tych celów starą szafkę kuchenną lub niewielkich rozmiarów kredens.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest oświetlenie warsztatu. Jest to o tyle ważne, gdyż nieprawidłowe oświetlenie może mieć istotny wpływ na Twoje zdrowie. Nieodpowiednie oświetlenie podczas wykonywania pracy powoduje zmęczenie wzroku, objawiające się z początku łzawieniem, potem zaczerwienieniem powiek i spojówek, a w rezultacie osłabieniem spostrzegawczości, oraz ostrości widzenia. Warto więc oprócz oświetlenia głównego, zamontować dodatkowe punkty świetlne w miejscach gdzie będziemy wykonywać prace precyzyjne.