4 głosów

Do tej pory zakupy oprogramowania antywirusowego przez Internet kojarzyły się z dodatkowymi opłatami związanymi z przesyłką. Dziś naprzeciw tym wszystkim niedogodnościom stanęły licencje ESD.

Co to jest licencja ESD?

Nazwa licencji typu ESD (Electronic Software Distribution) oznacza elektroniczną dystrybucję oprogramowania. Dystrybucja ta definiowana jest jako sposób bezpośredniego rozpowszechniania oprogramowania komputerowego za pośrednictwem Internetu. Pliki z kluczami lub numery seryjne oprogramowania przesyłane są przy wykorzystaniu poczty elektronicznej. Do klucza dołączana jest informacja odnośnie lokalizacji plików instalacyjnych oprogramowania, instrukcja jego aktywacji oraz dane kontaktowe pomocy technicznej.

Charakterystyczną cechą programów antywirusowych jest częste udostępnianie nowych wersji przez ich twórców. Producenci prześcigają się niemal codziennie w tworzeniu nowszych wersji oprogramowania, podnosząc tym samym z dnia na dzień poziom bezpieczeństwa użytkowników. Wiąże się to jednak często z koniecznością ponownej instalacji oprogramowania. W przypadku zakupów licencji typu BOX jest to o tyle problemem, że czasami zdarza się, że zanim użytkownik otrzyma swoją płytę CD z produktem jest już ona nieaktualna.

Zaletą licencji ESD jest fakt, że zakupując wersje elektroniczne oprogramowania antywirusowego nie musimy przechowywać wielu certyfikatów potwierdzających legalność naszego zakupu. Wystarczającym potwierdzeniem legalności wykorzystywanego oprogramowania jest posiadanie numeru seryjnego oraz dowodu zakupu, który w każdej chwili możemy wydrukować z otrzymanej wiadomości e-mail.

Dokonując wyboru wersji licencji oprogramowania antywirusowego należy również pamiętać o względach ekonomicznych i ekologicznych oraz przede wszystkim o ekspresowej realizacji zamówienia.
Licencje ESD w większości sklepów internetowych wysyłane są automatycznie po zaksięgowaniu wpłaty. Realizując płatności poprzez internetowe konto bankowe możemy zatem uzyskać klucz do programu nawet w 30 sekund.
Dodatkowo aktywacja licencji ESD oprogramowania antywirusowego odbywa się bez konieczności przepisywania długich ciągów znaków. Otrzymany klucz kopiujemy, wklejamy i możemy w pełni korzystać z zakupionego programu.
Wybierając licencje ESD minimalizujemy koszty zakupu oprogramowania. Licencje ESD są najtańszym sposobem zakupu programów, unikamy bowiem niepotrzebnych opłat za zbędne pudełka, płyty CD, druki z instrukcją instalacji jak również opłat pocztowych.

Ważną cechą licencji ESD jest fakt, że wybierając tą opcją zakupów przyczyniamy się do ochrony środowiska, poprzez eliminację zbędnej produkcji płyt CD oraz kartonowych pudełek, które tak naprawdę od razu po zakupie trafiają w najlepszym przypadku na skup makulatury.

Reasumując można uznać, że najkorzystniejszą opcją zakupu licencji oprogramowania, na dynamicznie rozwijającym się rynku zakupów internetowych, są wersje elektroniczne typu ESD. Dostępne dla każdego użytkownika (osoby prywatne, instytucje, przedsiębiorstwa) pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.

Licencja: Creative Commons